Ciekawostki o soczewkach

Ciekawostki o soczewkach

Postprzez kalifornia » 30 kwi 2013, o 12:42

Słuchajcie dogrzebałam się ostatnio do ciekawych informacji odnośnie soczewek. Całe życie, byłam wręcz 100% pewna , że soczewki to produkt skierowany wyłącznie dla ludzi. A jak się okazało, jest to mylne przekonanie. Otóż w Stanach Zjednoczonych wykonuje się zabiegi zakładania soczewek kontaktowych dla zwierząt. Ponoć teraz w kolejce jest słoń, który jest dalekowidzem. W związku z tym zwierzak ma mieć założone specjalne korekcyjne szkła kontaktowe. Te soczewki są ponoć stworzone i produkowane w jakimś Niemieckim zakładzie optycznym.
Jest to zresztą nie pierwsze dokonanie na koncie Amerykanów. Uratowali oni w ten sposób wzrok takim zwierzakom jak psy, żyrafy, kangury, lwy, nosorożce, konie, tygrysy , a także niedźwiedź brunatny był ich pacjentem.
Pierwszy europejski słoń, któremu założono soczewki nazywa się „Win Thida”.

Jeśli traficie na jakieś ciekawe informacje odnośnie soczewek, to dajcie jakieś info. Sądzę, że fajnie się będzie czytać, a przy okazji zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego.
kalifornia
 
Posty: 48
Dołączył(a): 9 kwi 2013, o 12:19

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez pjakuba23 » 30 kwi 2013, o 12:55

Ciekawe, ciekawe :).
Nie wyobrażam sobie zakładania soczewek tym zwierzakom, ale liczy się pomoc i za to duży plus ;)
pjakuba23
 
Posty: 9
Dołączył(a): 24 kwi 2013, o 10:33

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez pjakuba23 » 30 kwi 2013, o 13:03

Niedawno czytałam o soczewkach kontakltowych chroniących przed zaćmą ;O. W materiał soczewki wbudowane są filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Albo soczewki kontaktowe w sprayu. Jak narazie można się w nie zaopatrzyć tylko w Japonii czy Szwajcarii, jednak plany ich dostępności są na większą skalę państw.
No i jeszcze coś...najdroższe soczewki świata kosztują aż 15 tysięcy dolarów!. Pokryte zostały złotem i brylantami - Chandrashekhar Chawan jest projektantem tak drogocennych soczewek.
pjakuba23
 
Posty: 9
Dołączył(a): 24 kwi 2013, o 10:33

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez dorota » 30 kwi 2013, o 13:06

Bardzo ciekawa jestem jak te soczewki wyglądają czy są takie same jak dla ludzi czy też maja jakiś okres użytkowania.
dorota
 
Posty: 101
Dołączył(a): 11 lip 2011, o 14:01

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez visionnata » 30 kwi 2013, o 14:30

Hm... no o czymś takim to jeszcze nie słyszałam,ale jeżeli jest to faktycznie to gratulacje dla kogoś kto wpadła na taki genialny pomysł i pomaga tym zwierzętom,w końcu one też mają prawo aby widzieć to co się dzieje wokół nich.
Avatar użytkownika
visionnata
 
Posty: 239
Dołączył(a): 28 sty 2011, o 10:25

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez welifera » 2 maja 2013, o 12:32

pjakuba23 napisał(a):Niedawno czytałam o soczewkach kontakltowych chroniących przed zaćmą ;O. W materiał soczewki wbudowane są filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Albo soczewki kontaktowe w sprayu. Jak narazie można się w nie zaopatrzyć tylko w Japonii czy Szwajcarii, jednak plany ich dostępności są na większą skalę państw.
No i jeszcze coś...najdroższe soczewki świata kosztują aż 15 tysięcy dolarów!. Pokryte zostały złotem i brylantami - Chandrashekhar Chawan jest projektantem tak drogocennych soczewek.


Bardzo mnie zaciekawiły te soczewki o których pisałaś. Pogrzebałam troszkę w necie bo bardzo chciałam zobaczyć jak one wyglądają. no i znalazłam efekt pod spodem :)
Obrazek
welifera
 
Posty: 55
Dołączył(a): 8 kwi 2013, o 11:00

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez kalifornia » 2 maja 2013, o 13:07

kalifornia
 
Posty: 48
Dołączył(a): 9 kwi 2013, o 12:19

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez optyk-mila » 2 maja 2013, o 16:18

Welifera,chcesz powiedzieć,że zdjęcie które zamieściłaś to soczewka kontaktowa? Jeżeli tak to zastanawia mnie jak coś takiego można zaaplikować sobie do oka,a raczej czy w ogóle coś takiego jest możliwe? Chyba jest jeszcze wiele rzeczy na tym świecie,o których nie mamy pojęcia,ale jak widać wspólnymi siłami poznajemy nowinki z działu optyki okularowej :)
optyk-mila
 
Posty: 177
Dołączył(a): 14 maja 2011, o 12:24

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez optyk.F » 3 maja 2013, o 20:03

Bardzo zainteresował mnie ten wątek i troche poczytałem o tych soczewkach gdyż nie są to jednak takie zwyczajne soczewki są przygotowane na indywidualne zamówienie akrylowe płytki . Wszczepiane są do wnętrza oka zwierzęcia. Rozmiar dowolny: od kota do nosorożca
optyk.F
 
Posty: 158
Dołączył(a): 10 maja 2011, o 13:49

Re: Ciekawostki o soczewkach

Postprzez optyk.F » 3 maja 2013, o 20:09

Najgorsze jest to ,że taki zabieg jest bardzo kosztowny za operację wszczepienia zwierzęciu soczewek trzeba zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy euro.
optyk.F
 
Posty: 158
Dołączył(a): 10 maja 2011, o 13:49

Następna strona

Powrót do Soczewki kontaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron