Okresowe badanie wzroku

NFZ Czy nasze składki wydane są właściwie ?Czy macie kłopoty z zapisem na wizytę ? Czy NFZ oszukuje pacjentów i podmioty współpracujące w świetle prawa ? Może jakieś pozytywne opinie?

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez Jeremi » 7 lut 2012, o 10:44

Witam.

Tak czytam to wszystko i powiem szczerze brzmi to dla mnie niedorzecznie. Może mi ktoś racjonalnie wytłumaczyć, że pacjent od każdego lekarza dostaje inną receptę?? I zrozumiałbym gdyby te różnice były jakieś nieduże ale tak znaczne rozbieżności?? Jak to możliwe, że każdy lekarz widzi inną wadę wzroku?? I co taki pacjent ma zrobić?? Zapisać się do kolejnego specjalisty i zapłacić za badanie??
Jeremi
 
Posty: 25
Dołączył(a): 16 kwi 2011, o 12:11

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez LEMUR » 7 lut 2012, o 11:49

Jeremi napisał(a):Witam.

Tak czytam to wszystko i powiem szczerze brzmi to dla mnie niedorzecznie. Może mi ktoś racjonalnie wytłumaczyć, że pacjent od każdego lekarza dostaje inną receptę?? I zrozumiałbym gdyby te różnice były jakieś nieduże ale tak znaczne rozbieżności?? Jak to możliwe, że każdy lekarz widzi inną wadę wzroku?? I co taki pacjent ma zrobić?? Zapisać się do kolejnego specjalisty i zapłacić za badanie??



Masz racje i rowniez to napisalem, ze pomiary beda sie roznic ale jak zauwazyles w niewielkim stopniu co moze byc spowodowane chociazby odlegloscia badania czy uzytymi optotypami (oraz wiele innych).

Duze roznice moga wynikac z innych czynnikow - chciazby to co juz w tym poscie napiaslem - sprawy chorobowe ktore powoduja wahania wady wzroku w znacznym zakresie (zacma, cukrzyca, tarczyca, nadcisnienie) ale nalezy to oczywiscie zdjagnozowac u specjalisty. Czasami zdarza sie - jak i tutaj opisane, ze oka ktos nie korygowal, bo uwaza, np. ze w tym wieku sie tego nie robi, trafi do drugiego ktory uwaza sie powinno sie korygowac aby uzyskac maksymalnie najlepsze widzenie na oku slabiej widzacym i tak rodza sie problemy, dyskusje itp, itd...

Nie! Nie masz placic za kolejne wizyty - robisz po prostu okulary a jezeli cos jest nie tam to reklamujesz. Uwazam, ze chodzienie od jednego do drugiego specjalisty, a pozniej trafienie do optyka z plikiem recept nie jest dobrym rozwiazaniem - bo dlaczego optyk ma decydowac ktora recepte dla Ciebie wykonac - to specjalista podbija sie pieczatka i sklada swoj podpis, ze bierze za to pelna odpowiedzialnosc.
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez Illusion » 7 lut 2012, o 12:47

Dzien Dobry.

Drogi Lemurze tylko do kogo taki pacjent ma się zgłosić z taką reklamacją? Bo optyk nie ponosi za to odpowiedzialności, skoro wykonał okulary wg recepty. A okuliści...no cóż...z doświadczenia wiem, że rzadko biorą na siebie jakąkolwiek odpowiedzialność...o tych przyjmujących w publicznych ośrodkach zdrowia już nawet nie wspomnę. Uważasz, że taki okulista zwróci pacjentowi kasę za źle dobrane szkła??
Illusion
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16 sie 2011, o 15:42

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez LEMUR » 7 lut 2012, o 14:05

Illusion napisał(a):Dzien Dobry.

Drogi Lemurze tylko do kogo taki pacjent ma się zgłosić z taką reklamacją? Bo optyk nie ponosi za to odpowiedzialności, skoro wykonał okulary wg recepty. A okuliści...no cóż...z doświadczenia wiem, że rzadko biorą na siebie jakąkolwiek odpowiedzialność...o tych przyjmujących w publicznych ośrodkach zdrowia już nawet nie wspomnę. Uważasz, że taki okulista zwróci pacjentowi kasę za źle dobrane szkła??


Jezeli reklamujesz uslugi lekarza, a on sie nie zgadza to udajesz sie do Izby Lekarskiej i tam skladasz reklamacje. Dlaczego uwazasz ze uslug nie mozna reklamowac! To czy jest na "fundusz" czy placisz to i tak wykonuje on swoja prace za ktora pobiera "pensje". Dlaczego wszystko ma sie skupiac na czasami "niewinnym" optyku.

Dlaczego istnieje magia bialego kitla!? To moze przez to okulisci tak chetnie odradzaja soczewki progresywne bojac sie konsekwencji.

ps. tak, nie raz spotkalem sie w swoim terenie ze okulista dostal fakture na wykonane okulary - tzn faktura dla uzytkownika, ktory drugi raz uiscil oplate a pozniej poszedl reklamowac i to dziala :)
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez zero » 7 lut 2012, o 14:29

Lemur ma rację. Nie ma się co iskać. Z tego co wiem, to Lekarze, albo ZOZ, sa obowiązkowo ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej, w tym ewentualnych błędów. Oni i tak tego nie płacą tylko ubezpieczyciel.
zero
 
Posty: 259
Dołączył(a): 12 sty 2012, o 15:06

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez margeritta » 7 lut 2012, o 17:30

Czy ja dobrze rozumiem,że sugerujecie aby wykonać okulary według którejkolwiek recepty a w momencie gdy okaże się,że coś jest nie tak, wtedy złożyć reklamację nawet gdy wina będzie leżała po stronie okulisty? A czy to nie jest tak,że lekarz mimo wszystko będzie wymigiwał się od odpowiedzialności i w końcu i tak my będziemy musieli ponieść kolejny koszt? Nie do końca jestem przekonana o tym aby lekarz przyznał się do popełnionego błędu!
margeritta
 
Posty: 96
Dołączył(a): 29 lip 2011, o 12:52

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez LEMUR » 7 lut 2012, o 17:39

nie przyznac sie do bledu. wolne zarty.

nie rozumiem magii bialego kitla, to nie jest nietykalna kasta.

jezeli okulary sa wykonane zgodnie z recepta to reklamuje sie usluge badania - tak trudno wymagac jakosci uslug?

powtarzam, nie raz przerabialem reklamacje klienta u okulisty na rozne kwoty i to jest normalna reklamacja uslugi. dlaczego uzytkownik czy optyk maja placic za czyjes bledy? ktos sie chyba podbija na recepcie i bierze odpowiedzialnosc. Dlaczego uzytkownik ma chodzic po kilku specjalistach i wybierac z kilku recept, czy to nie kosztuje? a czas...

ja swoje doradzilem i jako konsument i jako osoba z branzy.
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez Illusion » 8 lut 2012, o 10:31

Lemurze my to wiemy ale wiem co ma na mysli margeritta. Może tam , skąd pochodzisz są inni ludzie... U mnie w zakładzie też przyjmują okuliści. I zdarzały się reklamacje... Zazwyczaj była jedna odpowiedź: " pacjent w tych mocach widział najlepiej ale był przyzwyczajony do innych mocy/ ma cukrzycę więc wada wzroku się waha/ takie moce pacjent wybrał itd. itp.". I koniec końców wymieniane były soczewki ale na koszt zakładu bo żaden z okulistów nie poczuwał się do odpowiedzialności.
Illusion
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16 sie 2011, o 15:42

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez LEMUR » 8 lut 2012, o 10:46

walka z wiatrakami, ale kto nie walczy ten przegrywa ;)

A i wiesz co... jezeli ktos ma u siebie okuliste, to juz sprawa do ustalenia. Ale ja bardziej pisze o tym, jezeli badanie wykonuje sie gdzies indziej i okulary w innym miejscu. Natomiast jezeli mowa o badaniu i zakupie w jednym - to rozwiazuje sie sprawe szybciej i sprawniej - bo to wasze wewnetrzne ustalenia odnosnie zawartej umowy o wspolpracy.

Tak czy owak - klient ma swoje prawa z ktorych moze i czasami powinien korzystac i wlasnie o tej stronie bardziej sie rozpisywalem.
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez margeritta » 13 lut 2012, o 12:03

Witam! W końcu mam dobre wiadomości,mianowicie okulary które zrobiliśmy dla teścia na podstawie tej drugiej recepty okazały się strzałem w dziesiątkę. Widzi w nich doskonale, a nawet (co nie do końca uważam za szczyt rozsądku) zdarzyło mu się czytać z tymi mocami! Podsumowując całą tą sytuację wnioskuję,że badania nawet przeprowadzane bardzo dokładnie nie zawsze muszą być wiarygodne. Pamiętajmy,że moce szkieł,które dotychczas były dla nas wystarczające powinny być wyznacznikiem przy kolejnej wizycie,wtedy na pewno unikniemy wszelkich pomyłek ;) !
margeritta
 
Posty: 96
Dołączył(a): 29 lip 2011, o 12:52

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ opinie lekarzy i pacjentów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron