Okresowe badanie wzroku

NFZ Czy nasze składki wydane są właściwie ?Czy macie kłopoty z zapisem na wizytę ? Czy NFZ oszukuje pacjentów i podmioty współpracujące w świetle prawa ? Może jakieś pozytywne opinie?

Okresowe badanie wzroku

Postprzez Idalia » 17 sty 2012, o 12:53

Chciałabym zasięgnąć opinii osób które pracują w firmach w których są objęci pakietem zdrowotnym (w tym badania okresowe) w ramach umów zawieranych z klinikami. Osobiście pierwszy raz korzystałam z takiego badania i mam pewne wątpliwości co do dokładności i jego wiarygodności. Badanie było powierzchowne, ukierunkowane na wystawienie zaświadczenia dot. konieczności posiadania okularów do pracy oraz wypisaniu lub nie recepty.
Od lat noszę okulary, mam dość sporą wadę z astygmatyzmem, a dr.który przeprowadzał badanie okresowe, spojrzał tylko na wydruk komputera przymierzył mi jeden wariant szkieł, pokazał tablice zapytał czy dobrze widzę i wypisał receptę. Fakt było lepiej niż w obecnych szkłach, ale kiedy napomknęłam że do końca nie jestem w stanie stwierdzić czy te szkła to optymalny wybór, spojrzał, uśmiechnął się, wręczył receptę i rzucił "na pewno optymalny". Czy ze spokojnym sumieniem mogę zrobić na tej podstawie okulary? czy już na własny koszt powtórzyć badanie?
Idalia
 
Posty: 1
Dołączył(a): 16 sty 2012, o 17:47

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez OptykAniaM » 17 sty 2012, o 13:04

Trudno jest odpowiedzieć na Twoje pytanie. Masz dwa wyjścia. Zrobić okulary i przekonać się czy recepta jest dobra czy nie na własnych oczach, lub zweryfikować receptę u innego okulisty bądź optometrysty. Pierwsze wyjście może Cię sporo kosztować jeżeli okaże się że szkła są nieodpowiednie. Stawiałabym osobiście na ponowne badanie. Wybór należy do Ciebie Idalio!
OptykAniaM
 
Posty: 136
Dołączył(a): 24 sty 2011, o 11:18
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez optyczka OLA » 17 sty 2012, o 14:00

Moim skromnym zdaniem proponuje jeszcze raz udac sie na wizyte do okulisty ,z kompleksowym badaniem poniewaz przy duzym astygmatyzmie konieczne jest zapuszczenie kropli a z tego co opisujesz nawet tej czynnosci nie mialas przeprowadzonej.
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez Illusion » 17 sty 2012, o 15:21

Witaj Idalia.
Na Twoim miejscu poszłabym na porządne badanie okulistyczne jeśli chcesz robić nowe okulary. Bez sensu jest wydawać kasę-często nie małą-na szkła, które mogą okazać się niewłaściwe. To, że w gabinecie przez chwilę widziałaś w nich dobrze to nic nie znaczy, zwłaszcza przy cylindrach. Po kilku godzinach ich użytkowania może się okazać, że np boli Cię głowa.

Szczerze powiem, że często te badania okresowe są po prostu dla "zamydlenia oczu"...idziesz, dostajesz kwitek, że wszystko OK i pracujesz dalej :) Mało kto się do tego przykłada, bo lekarzom się wydaje, że chcesz tylko usłyszeć wszystko w porządku, żeby nie mieć problemów i zmartwień...przykre ale prawdziwe-w dzisiejszych czasach jest bardzo mało ludzi-specjalistów-którzy pracują z pasją i wkładają serce w to co robią...
Illusion
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16 sie 2011, o 15:42

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez visionnata » 18 sty 2012, o 17:06

Hej Idalio.rzeczywiście dla zaspokojenia własnego sumienia i pewności możesz udać się po raz kolejny na wizytę do okulisty,ale szczerze powiedziawszy teraz rzadko spotyka się okulistów,którzy w inny sposób dobierają okulary,przeważnie opierają się na badaniu komputerowym,czyli na tym wydruku o którym piszesz,następnie owszem przymierzają kolejno szkła aby upewnić się które będzie lepsze,ale skoro wizyta trwa około 15 minut to sama zdajesz sobie sprawę,że nie masz możliwości mieć na nosie okularów z przykładowymi mocami dłużej niż kilka minut. A niestety po tak krótkim czasie nikt nie jest w stanie stwierdzić,czy był to dobry wybór. Nie sugeruję tutaj abyś zaufała lekarzowi,z którym miałaś do czynienia,ale nie wiem czy po kolejnej kontroli Twoje przekonanie będzie większe!
Avatar użytkownika
visionnata
 
Posty: 239
Dołączył(a): 28 sty 2011, o 10:25

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez margeritta » 28 sty 2012, o 11:53

Hej apropo badan okresowych,mój tesc,przeszedl wlasnie takie badania i min.mial badanie okulistyczne. Do tej pory nosil okulary do dali o mocach +2,5 i +2.75,a po ostatnim badaniu,gdzie podobno Pani doktor bardzo skrupulatnie zadbala o wszystkie szczegoly wyszlo,ze wada wzroku zwiekszyla sie i teraz wynosi na oko prawe +6.0/-2.0 i oko lewe +3.0. Moim skromnym zdaniem ta roznica w oku prawym jest nadzwyczajnie duza,ja rozumiem ze wada moze sie zwiekszyc,ale tu chyba nastapila jakas pomylka. Moral z tego taki,ze tesc zapisal sie nakolejna wizyte do okulisty,tym razem do prywatnego gabinetu (w placowkach panstwowych niestety czas oczekiwania jest bardzo dlugi,a w jego przypadku trzeba sie spieszyc)!Ciekawe jaki bedzie tego final?
margeritta
 
Posty: 96
Dołączył(a): 29 lip 2011, o 12:52

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez LEMUR » 28 sty 2012, o 12:02

margeritta napisał(a):Moim skromnym zdaniem ta roznica w oku prawym jest nadzwyczajnie duza,ja rozumiem ze wada moze sie zwiekszyc,ale tu chyba nastapila jakas pomylka.

same "cyferki" niewiele mowia, bez wiedzy jaki jest visus (ostrosc wzroku) na kazdym oku osobna, oraz obuczonie + stan chorobowy ewentualny oraz to czy czasem do tej pory nie bylo oko bardziej niedowidzace NIE korygowane, bo ktos tak uznal... ciezko mowic o czyjejkolwiek pomylce.

A moze pomylka wlasnie bylo NIE korygowanie oka slabszego ;)
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez margeritta » 28 sty 2012, o 14:21

Nie chcialabym tutaj podwazac kompetencji pani doktor,ale przyznam ze bylam zdziwiona jak uslyszalam o tej zmianie. Czyli,o ile dobrze zrozumialam przedmowce,takie rzeczy sie zdarzaja i nie powinnismy z tego powodu sie stresowac?A co mam rozumiec przez niekorygowanie oka sabszego?
margeritta
 
Posty: 96
Dołączył(a): 29 lip 2011, o 12:52

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez Z.Optyk » 2 lut 2012, o 15:24

Droga margeritto...

Trudno tutaj tak teoretycznie odpowiedzieć na Twoje pytanie... Dobrze, że teść zapisał się do innego okulisty, żeby zweryfikować wynik badania. Myślę, że po tej wizycie wszyustko już stanie się w miarę jasne. Nie ma powodów do podważania kompetencji tego czy innego lekarza, ale sprawdzić zawsze warto bo z doświadczenia wiem, że różne rzeczy się niestety zdarzają...
Avatar użytkownika
Z.Optyk
 
Posty: 89
Dołączył(a): 24 sty 2011, o 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Okresowe badanie wzroku

Postprzez margeritta » 2 lut 2012, o 16:44

Hej mój teść był wczoraj na wizycie okulistycznej i wrócił do domu z receptą,na której moce do dali wynoszą OP:+3.0 OL:+2.0,a do czytania ma OP+5.75 i OL+4.75,więc teraz już całkiem zgłupieliśmy i nie wiemy na podstawie której recepty wykonać okulary. Fakt jest taki,że podczas wizyty teść nie wspomniał tej wczorajszej okulistce o mocach,które przepisała mu lekarz na badaniu okresowym,ale to raczej nie powinno mieć wpływu na wyniki jej badania!Według mnie rzeczywiście ta ostatnia diagnoza jest bardziej wiarygodna,ale nie wiem czy moje przypuszczenia są słuszne?
margeritta
 
Posty: 96
Dołączył(a): 29 lip 2011, o 12:52

Następna strona

Powrót do Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ opinie lekarzy i pacjentów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość