Historia okularów

Publikacje, artykuły, nowinki, ciekawostki ze świata optyki okularowej   FAKTY i MITY .

Historia okularów

Postprzez joanna » 27 kwi 2011, o 13:43

Soczewki zrobione z kryształu górskiego znano już w roku 1600p.n.Chr. wskazują na to wykopaliska na Krecie. W British Museum można oglądać soczewki znalezione w Niniwie z roku 700 p.n.Chr. Nie można jednak stwierdzić jednoznacznie do czego ów soczewki były używane, mogły służyć one do wzniecania ognia, wykorzystanie ich mogło być dalekie od przeznaczenia;). Pierwsza wzmianka o zastosowaniu soczewek do tejże właśnie czynności a dokładnie skupiania światła słonecznego przy pomocy soczewki, znajduję się w literaturze greckiej a dokładnie komedii attyckiej "Chmury" Arystofanesa (448 - 385 p.n.Chr) .Strepsiades demonstruje sztuczkę Sokratesowi dzięki której można zdalnie manipulować treścią zapisu na odległość. Strepsiades poradził ustawić się w słońcu z soczewką w ręku w odpowiedniej odległości od dokumentu i w momencie kiedy zainteresowany urzędnik odwróci na chwilę uwagę poprzez zastosowanie skupionego światła słonecznego wygładzić mu demaskujący zapis. Sztuczka sprawdzała się z powodzeniem jednak na woskowych tabliczkach których najczęściej używano w Grecji. Okulary znajdowały również zastosowanie w "sporcie" - rogaty hełm na zdjęciu poniżej przedstawia podarunek cesarza rzymskiego Maximiliana I dla króla Anglii Henryka VIII (ten ostatni był krótkowidzem).
hornedhelmet.jpg
hornedhelmet.jpg (7.2 KiB) Przeglądane 4048 razy

W Europie okulary pojawiły się około roku 1285 i wynalazek ich przypisuje się aż dwóm Włochom - Florentyńczykowi Salvino DeArmato degli Armati oraz Pizańczykowi Alessandro della Spina.
Niezależnie kto naprawdę wynalazł okulary, to DeArmato ma swój pomnik - popiersie w kościele Santa Maria Maggiore we Florencji z inskrypcją: "Tu spoczywa Salvino DeArmato degli Armati z Florencji, wynalazca okularów. Boże wybacz mu jego grzechy. Roku Pańskiego 1317." Inskrypcja nie precyzuje, czy chodzi o grzech wynalezienia okularów jako wynalazku diabelskiego, czy też o inne grzechy Salvino.
Soczewki polerowane służące do poprawienia wzroku przy czytaniu opisał angielski filozof Roger Bacon już w 1268 i wiadomość o tym przeniosła się do Włoch, gdzie jednak nie powołowyno się na Bacona, ponieważ byl on uważany za heretyka. Ciekawe, że w tym samym czasie zaczęto stosować okulary dla korekcji wzroku w Chinach, choć od wieków znano tam okulary przyciemnione dla ochrony wzroku i ukrycia "wyrazu oczu". Co ciekawe, o ile obiegowa opinia wynalazek okularów przypisuje Chińczykom, oni sami wskazują na uczonych Arabskich z XI wieku.
Avatar użytkownika
joanna
 
Posty: 30
Dołączył(a): 18 gru 2010, o 14:21
Lokalizacja: Poland

Re: Historia okularów

Postprzez Sklep_Optyczny » 4 sty 2012, o 15:50

Bardzo ciekawe informacje,w życiu nie zgadłbym,że okulary pojawiły się w Europie już w XIII wieku. Warto przeczytać całość tego historii,dzięki temu dowiadujemy się o wiele więcej :)
Sklep_Optyczny
 
Posty: 137
Dołączył(a): 22 lip 2011, o 07:31

Re: Historia okularów

Postprzez kalifornia » 18 kwi 2013, o 12:11

artykuł bardzo fajny, dobrze się czyta:), ja znalazłam jeszcze dwie ciekawostki.

Pierwsze płasko-wypukłe soczewki ze szkła były kładzione na kartkach z tekstem, dlatego też wtedy okulary nazywano, Kamieniami do czytania.

Natomiast pierwsze okulary służące do czytania, weneccy wytwórcy szkła, szlifujący soczewki, nazywali "małymi krążkami do oczu"
kalifornia
 
Posty: 48
Dołączył(a): 9 kwi 2013, o 12:19

Re: Historia okularów

Postprzez guana21 » 30 kwi 2013, o 10:34

Historia historią...ciekawa byłam co z soczewkami kontaktowymi ;D.
Oto co wycztałam :
Generalnie pierwsze próby korekcji wad wzroku na powierzchni oka sięgają czasu renesansu- w czasach tych owym problemem zajmował się sam Leonardo da Vinci.
Natomiast soczewki zdatne do użytkowania pojawiły się dopiero w XIX w. Pomijając renesans 'ewolucja' soczewek rozpoczęła się w pierwszej połowie XIX w. John Herschel poddał pomysł wykonywania soczewek na miarę, z wykorzystywaniem w tym celu odlewu gałki ocznej. Projekt pozostał tylko projektem...
W 1887 F.A. Muller, techniką dmuchania skonstruował pierwszą na świecie soczewkę kontaktową. Wykonana ze szkła i pokrywała całe oko pacjęta ;P.
Następnie dwóch optyków A.E.Frick i E. Kalt stworzyli soczewki dla daleko i krótkowidzów. Niestety, były one bardzo ciężkie, niewygodne oraz mogły być noszone tylko przez kilka godzin dziennie. W krótkim czasie zmieniono technologię z metody dmuchania na wykonywanie odlewów gałki ocznej. Pierwsze soczewki, ze względu na materiał były i ciężkie i nieywgodne, ale i nietrwałe a czasem nawet niebezpieczne.

Dopiero w 1939 r. w USA wykorzystano do produkcji soczewek nowy materiał -polimetakrylan metylu (PMMA). W dzisiejszych czasach tego typu materiał nie jest używany do produkcji soczewek lecz kul do kręgi!!!.
Kilka lat później wprowadzono nową formę soczewek kontaktowych, które pokrywały część źrenicy z tęczówką zamiast całego oka :).

Od lat 70 XX w, produkt ten był doskonalony. Najpierw wprowadzono miękkie soczewki, jednak nadal rozwijano technologię produkcji soczewek z PMMA.

Po wynalezieniu HYDROŻELU, przyszedł czas na coraz szybsze udoskonalanie soczewek, wudłużanie czasu ich użytkowania i rozwój produktów pielęgnacyjnych :).
I tak w 1987 r wprowadzono do sprzedaży pierwsze soczewki kosmetyczne - kolorowa soczewka. W tym samym roku powstał pierwszy wielofunkcyjny płyn do soczewek.
Od 1991 r rozpoczęło się wprowadzanie soczewek systematycznej wymiany, by w 1995 r mogły pojawić się soczewki jednodniowe :)). Rok później utworzono nową technologię produktu, umożliwiającą ochronę przed promieniami UVA i UVB. Na rynku pojawiły się także soczewki dwuogniskowe.

Soczewki cieszą się dużą popularnością, a historia ich nie jest jeszcze kwestią zamkniętą :).
guana21
 
Posty: 15
Dołączył(a): 17 kwi 2013, o 13:36

Re: Historia okularów

Postprzez welifera » 30 kwi 2013, o 12:27

Fajny artykuł, nie sądziłam że soczewki powstały tak dawno temu, a już przez myśl by mi nie przeszło że i Da Vinci próbował coś majstrować w tym kierunku :)
welifera
 
Posty: 55
Dołączył(a): 8 kwi 2013, o 11:00

Re: Historia okularów

Postprzez guana21 » 30 kwi 2013, o 13:06

Prawda?. Ten świat kryje jeszcze wiele ciekawych, inspirujących rzeczy :).
guana21
 
Posty: 15
Dołączył(a): 17 kwi 2013, o 13:36

Re: Historia okularów

Postprzez MrHilary_pl » 6 lip 2013, o 15:55

Ciekawostka. Nigdy nie dotarło do mnie coś takiego, byłam pewniejsza niż pewna, że soczewki powstały jakoś w ostatnim czasie, a nie aż tak dawno temu. A to, że Da Vinci coś próbował zrobić z soczewkami, to nie wiedziałam.
MrHilary_pl
 
Posty: 123
Dołączył(a): 24 maja 2013, o 21:24

Re: Historia okularów

Postprzez zKrainyDreszczowcow » 4 sty 2014, o 10:01

Da Vinci w ogóle dużo ciekawych rzeczy próbował, warto poczytać
zKrainyDreszczowcow
 
Posty: 55
Dołączył(a): 7 sie 2012, o 14:22

Re: Historia okularów

Postprzez zetka » 20 sty 2014, o 13:31

Wydawałoby się że kontakty to taki nowoczesny wynalazek, a tu proszę...
zetka
 
Posty: 80
Dołączył(a): 14 lis 2013, o 12:17

Re: Historia okularów

Postprzez A.M. » 30 sty 2014, o 14:08

Ludzie kiedyś byli mądrzejsi niż teraz, gdyż musieli liczyć na własny rozum i umiejętności. Teraz połowę roboty za wynalazców robią maszyny, komputery, itp...
A.M.
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 gru 2010, o 13:53

Następna strona

Powrót do Informator użytkownika okularów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość