Jak działa wzrok?

Publikacje, artykuły, nowinki, ciekawostki ze świata optyki okularowej   FAKTY i MITY .

Jak działa wzrok?

Postprzez Dr.Malanowski » 23 wrz 2011, o 11:57

Witam,
Pokusiłem się o założenie nowego wątku właśnie w tym miejscu w celu informacyjnym. Wielu z was zastanawia się pewnie jak tak naprawdę działa wzrok, ocenia prawidłowo odległość od przedmiotów, wyłapuję detale obrazu widzianego. Oto krótki i rzeczowy opis tego w jaki sposób nasze oczy odbierają świat.

cdn... :) artykuł pojawi się już niebawem.
Dr.Malanowski
Dr.Malanowski
 
Posty: 3
Dołączył(a): 23 wrz 2011, o 11:15

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez Dr.Malanowski » 26 wrz 2011, o 11:14

Budowa oka - jakie znaczenie odgrywa w funkcjonowaniu narządu wzroku? Za co odpowiedzialne są rogówka, soczewka, tęczówka...

Cofnijmy się o 800mln.lat wstecz aby zrozumieć dlaczego jedna mała komórka, która była wrażliwa na światło (rozróżniała jasność od ciemności) była źródłem powstania narządu wzroku w który wyposażone są człowiek i wszystkie inne istoty żywe, które dzięki ciągłemu procesowi , polegającemu na stopniowych zmianach cech wypracowały sobie metodę widzenia dostosowaną indywidualnie do sposobu życia swojego gatunku.
Istoty mięsożerne (w tym człowiek) mają oczy osadzone z przodu aby zapewnić widzenie trójwymiarowe. Dlaczego? ponieważ daje możliwość właściwej oceny odległości od przedmiotów, oraz do ofiary co decyduję o przetrwaniu gatunku. Ewolucja narządu wzroku człowieka nie różni się od innych ssaków lądowych. Natomiast stworzenia roślinożerne oczy mają osadzone po bokach co w efekcie daje szerokie pole widzenia ułatwiając wczesne dostrzeżenie drapieżnika, obronę czy też ucieczkę.
Tak więc reasumując narząd wzroku ma istotne znaczenie w ewolucji, dzięki niemu postrzegamy świat w sposób rzeczywisty, nawiązujemy kontakt z innymi ludźmi, przekazujemy informację oraz je odbieramy (aż 99% informacji które odbiera nasz mózg pochodzą właśnie z narządu wzroku), on sprawia że czujemy się bezpieczni a i dzięki obserwacji otoczenia pozwala w porę odpowiednio zareagować na to co się wokół nas aktualnie dzieje. Czy możliwe byłaby ewolucja bez niego?

budowa_oka.jpg
budowa_oka.jpg (33.53 KiB) Przeglądane 2598 razyRogówka- wraz z twardówką stanowi sztywny ale elastyczny szkielet gałki ocznej, jest przeźroczysta, nie jest unaczyniona ponieważ uniemożliwiłoby to jej przezierność za to posiada dużo zakończeń nerwowych. Nabłonek rogówki odżywiany przez łzy szybko się dzieli i łatwo regeneruje. Rogówka silnie skupia promienie świetlne, bardziej niż soczewka.
Soczewka - Narząd ogniskujący promienie świetlne tak, by tworzyły obraz odwrócony na siatkówce. Soczewka musi zmienić swoją krzywiznę po to, aby dokładnie zogniskować obiekt, który jest odwzorowaniem na siatkówce. Jej podstawowe zadanie to umożliwienie ostrego widzenia obiektów położonych w różnej odległości,soczewka z uwagi na to że jest elastyczna zmienia swoją krzywiznę a w rezultacie zdolność ogniskowania.
Ciecz wodnista - płyn zawarty w przedniej komorze oka, między rogówką, tęczówką a soczewką. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie wewnętrznego ciśnienia oka na odpowiednim poziomie oraz wspomaganie odżywiania rogówki i soczewki.
Tęczówka - umiejscowiona zaraz za rogówką i przed soczewką nieprzeźroczysta błona w centralnej części wyposażona w otwór - źrenice, która działa jak przesłona. Głównym jej zadaniem jest dozowanie światła które wpada do oka.
Błona naczyniowa oka -(jagodówka) odpowiada za zmniejszanie się i rozszerzanie źrenicy, przez co mniej lub więcej światła dociera do oka. W momencie kiedy źrenica zwęża się widzenie jest wyraźniejsze a zniekształcenia na obrzeżach są zminimalizowane. Natomiast, gdy źrenica się rozszerza, ostrość wzroku zmniejsza się.
Ciało szkliste - wypełnia tylną część oka, nadaje mu kształt oraz spełnia funkcję mechaniczną, utrzymując przyleganie siatkówki, chronią ją. Ciało szkliste nie regeneruję się.
Siatkówka - to wrażliwa błona, przypominająca błonę fotograficzną, odbiera bodźce wzrokowe. Kiedy wyostrzony obraz pada na siatkówkę, zachodzi szereg procesów, w wyniku których, poprzez nerw wzrokowy, dana informacja dociera do części wzrokowej kory mózgowej, gdzie jest korygowana i przetwarzana.
Podsumujmy: cdn. :)
Dr.Malanowski
 
Posty: 3
Dołączył(a): 23 wrz 2011, o 11:15

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez zetka » 20 sty 2014, o 13:08

To bardzo ciekawe. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów a tak naprawdę to niewiele o nim ludzie wiedzą.
zetka
 
Posty: 80
Dołączył(a): 14 lis 2013, o 12:17

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez seba » 23 sty 2014, o 14:17

"Czy możliwe byłaby ewolucja bez niego?"
Absolutnie nie, przecież oczy są najważniejsze w poznawaniu świata i myślę że ewolucja bez wzroku byłaby zupełnie nie możliwa.
seba
 
Posty: 223
Dołączył(a): 19 sty 2011, o 10:54

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez A.M. » 30 sty 2014, o 14:18

Moim zdaniem zrozumienie zasad "działania" narządu wzroku jest trudniejsze niż w przypadku innych narządów organizmu. Jest to skomplikowane i trudne do wyobrażenia.
A.M.
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 gru 2010, o 13:53

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez seba » 8 lut 2014, o 12:24

To prawda, zawsze miałem problem z zapamiętaniem tych wszystkich elementów siatkówka, jagodówka, rogówka...A już co gdzie się znajduje i za co odpowiada to wyższa szkoła jazdy.
seba
 
Posty: 223
Dołączył(a): 19 sty 2011, o 10:54

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez zetka » 18 lut 2014, o 14:24

CIEKAWOSTKA:
Podczas kichania powietrze wylatujące z dróg oddechowych osiąga nawet 170 km/h ! Powoduje to powstawanie bardzo dużego ciśnienia w zatokach, które mogłoby być groźne dla naszych oczu gdyby udało nam się psiknąć bez ich zamknięcia. Kto by pomyślał :o
zetka
 
Posty: 80
Dołączył(a): 14 lis 2013, o 12:17

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez mario » 25 lut 2014, o 12:18

Niebezpieczne jest też podobno kichanie z zatkanym nosem, słyszałem że mogą popękać bębenki w uszach.
mario
 
Posty: 55
Dołączył(a): 10 sty 2011, o 12:07

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez niki » 11 mar 2014, o 11:46

Ciekawe czy wogóle udałoby się komuś kichnąć bez zamknięcia oczu :lol:
niki
 
Posty: 410
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 11:46

Re: Jak działa wzrok?

Postprzez łobuziak » 14 mar 2014, o 12:53

Ostatnio oglądałem ciekawy program na temat łez- czy wiecie, że ludzie najcześciej płaczą ok godz 18:00, no i okazuje się że statystycznie kobiety płaczą o wiele więcej niż mężczyźni :D
łobuziak
 
Posty: 166
Dołączył(a): 9 cze 2011, o 07:32

Następna strona

Powrót do Informator użytkownika okularów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron