Zdrowe oczy - profilaktyka

Publikacje, artykuły, nowinki, ciekawostki ze świata optyki okularowej   FAKTY i MITY .

Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez fajna-brunetka » 26 wrz 2011, o 14:55

Witam serdecznie

Pokusiłam sie o założenie nowego tematu, ponieważ bardzo dużo ważnych informacji jest porozrzucanych po obszernych działach. Proponuję wpisywać w ten wątek wszystkie dobre rady dotyczące naszego wzroku. Osobiście uważam, że jak pojawia sie problem to najpierw powinniśmy szukać przyczyny u siebie, czy wszystkiego odpowiednio dopilnowaliśmy itp. Mam nadzieję, że zebrane tu wiadomości pozwolą użytkownikom szybko wyeliminować błędy i bardziej dbać o oczy ;)

zatem Kochani wpisujcie co powinniśmy robić a czego unikać by mieć zdrowe piękne oczy...
fajna-brunetka
 
Posty: 602
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 16:49

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez Justin » 27 wrz 2011, o 09:00

No to mamy bardzo rozległy temat...

O oczy trzeba odpowiednio dbać i każdy powinien o tym dobrze wiedzieć.
Oto kilka wskazówek:
- wysypiaj się
- zadbaj o prawidłową dietę
- pamiętaj o badaniach profilaktycznych, które powinny sie odbywać minimum raz na dwa lata
- Nie dopuszczaj do suchości oka
To dosyć częsta przypadłość, której przyczyny mogą być bardzo różne-od zanieczyszczeń powietrza oraz dymu po wiek. Na rynku jest wiele rodzajów kropel, jednak warto wiedzieć że codzienne zjedzenie banana może tu byc pomocne( wystarczy jedna sztuka dziennie). Warto też kupić nawilżacz powietrza i stosować go w pomieszczeniach gdzie spędzamy dużo czasu.
- na basenie zakładaj okulary do pływania
- używaj dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych, które dodatkowo ochronią oczy przed przesuszeniem w wietrzne dni
- unikaj dymu papierosowego
- używaj hipoalergicznych kosmetyków

oczywiście to nie wszystko... czekamy na inne rady...
Avatar użytkownika
Justin
 
Posty: 226
Dołączył(a): 7 mar 2011, o 16:19
Lokalizacja: Radom

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez Znachor » 27 wrz 2011, o 13:52

Witajcie, znalazłem kilka przydatnych ćwiczeń - JOGA dla zdrowia oczu, warto się z nimi zapoznać.
http://www.mioduchowski.org/oczy.htm
PS: Jak tylko znajdę wolną chwilę napiszę obszernie o działaniu ziół, w tym przypadku ze względu na tematykę forum, które warto przyswajać dla zdrowia oczu. pozdrawiam
Znachor
 
Posty: 4
Dołączył(a): 27 wrz 2011, o 13:27

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez Nela » 13 paź 2011, o 09:22

Witam,
zauważyłam, że najczęściej męczy mi sie wzrok przed komputerem, zresztą chyba nie tylko mi, dlatego chciałabym zapytać czy są jakieś skuteczne metody by to uczucie zminimalizować?
Nela
 
Posty: 451
Dołączył(a): 10 sie 2011, o 08:13

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez LEMUR » 13 paź 2011, o 10:12

@Nela

najpierw nalezy przede wszystkim zdiagnozowac uklad wzrokowy. Udac sie do okulisty celem sprawdzenia stanu oka pod wzgledem chrobowym, zmierzyc cisnienie, dno oka itp... a nastepnie do optometrysty celem sprawdzenia wady wzroku, zakresow wergencji, akomodacji (ogolnie sprawnosci)

Wtedy bedzie mozna cos wiecej powiedziec, a i Pani bedzie wiecej wiedziala gdzie lezy przyczyna. "leczenie" skutkow bez znalezienia przyczyny - jest bezsensowne.
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez Justin » 14 paź 2011, o 20:40

Niedawno Nela pisała, że miała badanie wzroku i z tego co pamiętam okulistka kazała jej nosić okulary jeśli będzie odczuwała zmęczenie oczu. Domyślam się, że było to pełne badanie okulistyczne i nie ma jakiejś poważniejszej wady skoro takie zalecenia lekarza... Myślę, że Nela oczekiwała tylko jakiś rad odnośnie pracy przy komputerze a nie cudownego uzdrowienia...
Faktycznie jest tak, że ludzie przywiązują wielką uwagę odnośnie sprzętu który kupują ale tak na prawdę bagatelizują już choćby ustawienie komputera w pomieszczeniu. Jest przecież kilka zasad, które zmniejszają uczucie zmęczenia podczas pracy przy komputerze. Warto więc wprowadzić kilka ulepszeń do komputera i zmienić nawyki związane z pracą.
oto kilka przydatnych uwag:
- nie stawiaj komputera w kącie, tylko tak by pracująca przy nim osoba miała możliwość patrzenia w dal
-ustaw monitor tak, by nie odbijało się od niego okno
- dostosuj wysokość fotela tak, by patrzeć na monitor lekko z góry
- nachyl monitor tak, by jego płaszczyzna była prostopadła do linii Twojego wzroku
- ekran powinien znajdować sie ok 50 cm od wzroku
- wyczyść monitor z kurzu by ekran był wyraźny
- ustaw dobry kontrast
- jeśli wzrok jest bardziej zmęczony możesz powiekszyć czcionkę

Ponadto ważne zadbać by pomieszczenie, w którym pracujesz było wietrzone, by znajdowały się tam jakieś kwiatki bądź coś zielonego, co pomogłoby zmęczonym oczom. Należy też robić sobie przerwy by oczy odpoczęły. Starać się często mrugać i czasem po prostu zamknąć na chwilę oczy.
Avatar użytkownika
Justin
 
Posty: 226
Dołączył(a): 7 mar 2011, o 16:19
Lokalizacja: Radom

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez mati-wawa » 19 gru 2011, o 10:09

Hej.
Jak najbardziej zgadzam sie ze wpisami poprzednikow, ale powiem szczerze że uslyszlem ostatnio ciekawa informacje odnosnie snu. Mianowicie jesli bedziemy za dlugo spac to też nie jest za dobrze dla naszych oczu i mozemy przez to gorzej widzieć, obraz moze byc rozmyty:) wiec wysypiajmy się ale z umiarem i rozwagą Nie przesadzajmy!!!
mati-wawa
 
Posty: 55
Dołączył(a): 2 lis 2011, o 22:11

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez J.M. » 19 gru 2011, o 16:48

Chyba każdy zauważa problemy z oczami jeśli długo spędzamy czasu przed komputerem.Osobiście poprostu robię sobie kilku minutowe przerwy.Mrugam oczami i staram się znależć inny obiekt obserwacji,niż komputer :)
J.M.
 
Posty: 267
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 10:35

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez pola » 19 gru 2011, o 18:57

To są tylko i wyłącznie nasze oczy, my będziemy posługiwać się nimi do końca życia, dlatego musimy o nie dbać i wszelkie problemy konsultować ze specjalistą. Wtedy jest szansa że cokolwiek będzie sie działo, zapobiegniemy poważniejszym konsekwencjom.
pola
 
Posty: 223
Dołączył(a): 21 kwi 2011, o 10:59

Re: Zdrowe oczy - profilaktyka

Postprzez Mała » 27 gru 2011, o 09:14

J.M. napisał(a):Chyba każdy zauważa problemy z oczami jeśli długo spędzamy czasu przed komputerem.Osobiście poprostu robię sobie kilku minutowe przerwy.Mrugam oczami i staram się znależć inny obiekt obserwacji,niż komputer :)

Tak właśnie powinno sie robić i co ciekawe na ogół w różnych firmach drukarki są ustawione z dala od komputera (często nawet w pokoju obok), jest to celowe by wzrok mógł "odpocząć". Ja na początku pracy uważałam, że to jest wręcz śmieszne ale teraz wiem, że podczas pracy przy komputerze przez ok 7h dziennie jest to dobry sposób na "odpoczynek" oczu ale też kręgosłupa :)
Mała
 
Posty: 90
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 09:15

Następna strona

Powrót do Informator użytkownika okularów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości