Spersonalizowane okulary progresywne

Okulary 2 w 1 , 3 w 1 . Czy takie okulary zdają egzamin?

Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez PanHilary » 21 lut 2011, o 12:48

W jednym z salonów optycznych jakiś czas temu zauważyłem takie urządzenie a raczej komputer wyglądem przypominający słupek z czułkami, zaciekawiony zapytałem panią do czego służy. Wytłumaczyła mi że do pomiarów indywidualnych klientów którzy pragną posiadać okulary progresywne stworzone specjalnie na miarę a także do wizualizacji rzeczywistej, tzn urządzenie też pomaga dobrać odpowiednią oprawę. Hmmm ... wstyd mi było ją poprosić o prezentacje jak to działa, szczególnie ze noszę soczewki i nie są mi potrzebne okulary 3 w 1 ale jakby ktoś mógłby mi objaśnić jak ten komputer przeprowadza te pomiary i po co mu te śmieszne czułki będę wdzięczny za zaspokojenie mojej ciekawości.
Hilary
PanHilary
 
Posty: 15
Dołączył(a): 11 sty 2011, o 10:44

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez Monika OPTYK » 21 lut 2011, o 13:37

Dzień dobry.To urządzenie pomaga na szybkie i precyzyjne wykonywanie pomiarów ,pomaga w wyborze opraw, i soczewek progresywnych odpowiednich dla klienta.Wprowadzając parametry (wadę wzroku ,rozstaw zrenic,i inne współczynniki) urządzenie to dokonuje pomiarów oddzielnie do oka prawego i lewego i pobiera parametry wybranej przez klienta oprawy.Klient może się zobaczyć na tym urządzeniu jak wygląda w oprawie którą wybrał.A te tzw.czułki służą do wysyłania sygnałów świetlnych w celu pomiarów jak zachowuje się gałka oczna. ;)
Avatar użytkownika
Monika OPTYK
 
Posty: 26
Dołączył(a): 24 sty 2011, o 11:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez PanHilary » 25 mar 2011, o 14:31

A jaki dokładnie pomiar robi to urządzenie? Pomaga w wyborze oprawy? w jaki sposób? obiektywnie określa czy w danej oprawie jest mi do twarzy czy nie? :shock: owszem ciekawy ma wygląd ale nie sądzę by zastąpiło moją żonę :lol: . W jaki sposób dokonuje analizy moich potrzeb że potrafi podpowiedzieć jaki soczewki są mi potrzebne? czarna magia... :? czy ten komputer jest przeznaczony wyłącznie do doboru szkieł progresywnych?
PanHilary
 
Posty: 15
Dołączył(a): 11 sty 2011, o 10:44

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez Monika OPTYK » 6 kwi 2011, o 13:29

Urządzenie to mierzy (rozstaw zrenic,wysokość centracji,środek obrotu gałki ocznej,kąt krzywizny oprawy,kąt pantoskopowy oprawy,mostek oprawy,współczynnik głowa /oczy,kąt naturalnej pozycji głowy,współczynnik stabilności) i jest pierwszym systemem pomiarowym 3D.Posiada oprogramowanie wyboru opraw: możliwość sfotografowania lub sfilmowania klienta ,aby pomóc mu w wyborze idealnego stylu i koloru oprawy.Dokonuje pomiaru do wszystkich soczewek standardowych i spersonalizowanych.
Avatar użytkownika
Monika OPTYK
 
Posty: 26
Dołączył(a): 24 sty 2011, o 11:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez rob14 » 29 sie 2013, o 10:27

Witam, nie wiem, czy do konca jestem we wlasciwym temacie ale mam nastepujaca recepte:

do dali:
P: sfera: +0,75, cylinder -3,75, os 15 stopni
L: sfera -0,5, cylinder -1,25, os 178 stopni

i do blizy:
P: sfera: +0,75, cylinder -3,75, os 15 stopni
L: sfera +0,25, cylinder -1,25, os 178 stopni

czyli jedyna roznica to przejscie z -0,5 na +0,25 przy blizy. Mam 40 lat i jestem informatykiem pracujacym 8-9 godz. dziennie przed monitorem LCD i laptopem, samochodem dojezduam do pracy ok. 2x50 minut dziennie, czysami wypad samochodem na weekend ale przewaznie nie dalej niz 100-200km, dluzsze trasy sporadycznie. I zastanawim sie, czy soczewki progresywne bede wlasciwym wyborem dla mnie, gdzie jednak wiekszosc zycia spedzam przed monitorem. Czytalem, ze nowe typy progresow Free-Form maja szersze pole widzenia, ale coraz wiecej producentow sugeruje do komputera soczewki bioruwe (Essilor Interview, Zeiss Gradal, Hoya Tact 200/400 TrueForm lub Hoyalux iD WorkStyle 200/400, Szajna Office lub BIZNES 200/400 oraz JZO EXTENSO2). Oprocz dobrego widzenia i w miare jaknajmniejszego meczenia wzroku przy pracy przed monitorem, zalezy mi na tym, by bedac w domu nie trzebybylo zmieniac co chwile okularow to do czytania, to do zabawy z dzieckiem, czy do wyjscia na spacer a najlepiej byloby, gdyby w tych samych okularach dalo sie tez prowadzic samochod z tym, ze obawiam, sie, ze soczewki progresywne smniejsza komfort 8 godz. pracy przed monitorem. Do tej pory nosilem jedne okulary i bylo to wygodne, no ale coz strzelila 40-ka a wraz z tym przejscie jednego oka na lekki minus. Prosze o porade w jakim kierunku wyboru isc - czy przy tak niewielkiej roznicy jedynie lewego oka wybrac soczewki progresywne z szerszym polem widzenia Free-Form czy tez raczej soczewki biurowe do 4 metrow i 2 pare okularow do prowadzenia samochodu?
Nie zalezy mi na konkretnym producencie i z tego, co slyszalem, to lepiej kupic dobrej klasy soszewki JZO czy Szajna niz eco Essilora/Zeissa/Hoya/Rodenstock czy innych "swiatowych marek", bo sa ponoc nie odbiegaja wiele jakosciowo od dobrych soczewek "swiatowych marek" a sa przy okazji duzo tansze.
Jesli chodzi o material, to jak dla mnie moga byc to soczewki mineralne, ktore raczej powinny byc tansze a sa duzo trwalsze i mozna je przecierac sciereczka na sucho, aczkolwiek z tego, co czytalem, wynika, ze wiekszosc producentow robi soczewki progresywne czy biurowe z tworzywa.

Bede wdzieczny za fachowa porade!

Prosze tez o podpowiedz, gdzie w Krakowie lub Niepołomicach moge znalesc dobrego mistrza optyka, ktory dobrze dobierze okulary progresywne lub biurowe mowiac prawde a nie wciskajac produkty Eco i nie zdrzierajac przy okazji niemilosiernie z klienta (aczkolwiek licze sie, ze takie soczewki nie sa tanie).
rob14
 
Posty: 12
Dołączył(a): 28 sie 2013, o 21:41

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez zero » 29 sie 2013, o 20:18

W jednym z salonów optycznych jakiś czas temu zauważyłem takie urządzenie a raczej komputer wyglądem przypominający słupek z czułkami, zaciekawiony zapytałem panią do czego służy. Wytłumaczyła mi że do pomiarów indywidualnych klientów którzy pragną posiadać okulary progresywne stworzone specjalnie na miarę

To urządzenie pomaga na szybkie i precyzyjne wykonywanie pomiarów ,pomaga w wyborze opraw, i soczewek progresywnych odpowiednich dla klienta.Wprowadzając parametry (wadę wzroku ,rozstaw zrenic,i inne współczynniki) urządzenie to dokonuje pomiarów oddzielnie do oka prawego i lewego i pobiera parametry wybranej przez klienta oprawy.

Wiem, że to stare bo ponad 2 lata, jednak aktualne i ciekawe wobec aktualnych badań.
Oto fragment wniosków końcowych pracy magisterskiej opublikowane w piśmie OPTYKA Nr 6, 2012, str.37:
" - Najdokładniejsze i najbardziej powtarzalne pomiary wykonano z użyciem metod manualnych.
- Najbardziej dokładne wyniki pomiarowe zgodne z wartościami oczekiwanymi otrzymano także podczas pomiarów z wykorzystaniem linijki źrenicówki /....../.
-Uzyskane wyniki pokazały, że metody manualne są dokładniejsze, zatem nie można ich całkowicie ignorować w praktyce optycznej......".
Z tego wynikałoby, że należy raczej ignorować różne automatyczne urządzenia pomiarowe. Nie ma to jak stara, dobra linijka.
zero
 
Posty: 259
Dołączył(a): 12 sty 2012, o 15:06

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez visionnata » 30 sie 2013, o 16:18

Zero,w zupełności się z Tobą zgadzam,ale co robić w momencie gdy przedstawiciele nalegają na to abyśmy korzystały z tych wszystkich urządzeń. Sprzęt o którym mowa w tym wątku,miałyśmy w swoim posiadaniu na próbę i faktycznie robi wrażenie,ale sam fakt że źle zrobiony pomiar może wpłynąć na jakość wykonanych okularów odbiera chęci i odwagę do skorzystania z pomocy tego automatu. Podobnie jest z pupilometrem,był czas,że korzystałyśmy tylko ze źrenicówki i jakoś wszyscy chodzili w okularach i nic złego się nie działo,teraz rozstaw jest mierzony w sposób nowoczesny,a ja osobiście nie jestem aż tak przekonana do dokładności wykonywanych pomiarów. No ale cóż jak mus to mus!
Avatar użytkownika
visionnata
 
Posty: 239
Dołączył(a): 28 sty 2011, o 10:25

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez zero » 30 sie 2013, o 18:25

Z przedstawicielami to nie problem. Oni najczęściej się na tym nie znają, gadają co im na szkoleniu producent nagadał i tyle. Ale to ja płacę i ja decyduję co i jak robię. Gorzej niestety z klientami. Oni kochają takie zabawki, nie mając oczywiście zielonego pojęcia co to warte, i płacąc za to, bo przecież to są koszty wliczane w cenę okularów. Niestety tego chyba nie przeskoczymy.
zero
 
Posty: 259
Dołączył(a): 12 sty 2012, o 15:06

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez optyk-mila » 6 wrz 2013, o 15:57

Hej,czy to możliwe aby w okularach firmy Essilor S F-360 pacjent nie widział dobrze bliży pośredniej? Pytam bo mamy klienta,który dokonał u nas zakupu z tego rodzaju soczewkami i teraz twierdzi,że okulary sprawdzają się super,ale tylko do dali i bliży,a ta odległość pośrednia jest źle "dobrana" i przez to ma problem w korzystaniu z komputera>
optyk-mila
 
Posty: 177
Dołączył(a): 14 maja 2011, o 12:24

Re: Spersonalizowane okulary progresywne

Postprzez visionnata » 7 wrz 2013, o 12:07

Hej moim zdaniem,tego typu konstrukcja powinna umożliwiać bardzo dobre widzenie na wszystkie trzy odległości (oczywiście pod warunkiem,że okulary są zrobione poprawnie),ale skoro dobrze widzi do dali i z czytaniem też nie ma problemu, to może w grę wchodzą jakieś inne kwestie. Jeżeli klientowi, aż tak bardzo zależy na tej bliży pośredniej to obawiam się,że bez konsultacji z przedstawicielem się nie obejdzie!
Avatar użytkownika
visionnata
 
Posty: 239
Dołączył(a): 28 sty 2011, o 10:25

Następna strona

Powrót do Soczewki Progresywne, dwuogniskowe.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron