Dodatkowa para okularów przy progresach

Okulary 2 w 1 , 3 w 1 . Czy takie okulary zdają egzamin?

Re: Dodatkowa para okularów przy progresach

Postprzez zero » 9 sty 2017, o 18:44

Proszę zajrzeć na stronę PTOO http://www.ptoo.pl/. Znajdzie pani tam adresy praktyk optometrycznych na terenie woj.,. mazowieckiego. Na tej samej stronie może pani od razu sprawdzić, czy wybrana osoba ma nadany numer czyli czy na pewno jest optometrystą.
zero
 
Posty: 259
Dołączył(a): 12 sty 2012, o 15:06

Re: Dodatkowa para okularów przy progresach

Postprzez J_Gawrońska » 10 sty 2017, o 10:56

Serdecznie dziękuje za podpowiedź. -zero- w wątku OPTOMETRIA założyłam wątek czym się różnią badnie okulistyczne i optometryczne. Czy badanie optometryczne też się robi po kroplach? W internecie znalazłam różne informacje ale nic o kroplach
J_Gawrońska
 
Posty: 13
Dołączył(a): 29 paź 2016, o 10:06

Re: Dodatkowa para okularów przy progresach

Postprzez zero » 10 sty 2017, o 15:48

Badanie optometrysty sprowadza się do badania błędu refrakcji układu optycznego oka i widzenia obuocznego. W Polsce optometrysta nie ma uprawnień do podawania leków Brak możliwości zablokowania akomodacji przy pomocy kropel „obchodzi” stosując wypracowane przez wiele lat procedury i testy. Ponadto, optometrysta jest zobligowany odesłać badanego do lekarza, jeżeli zauważy odstępstwa od norm fizjologicznych w obrębie narządu wzroku. W takim zakresie jest kształcony – aby zauważyć zmiany - ale nawet gdyby (na podstawie swojej wiedzy) domyślał się powodów tych zmian, to nie jest to jego sprawa. Nie należy do niego diagnozowanie, a tylko odesłanie w takim przypadku do lekarza. W zakresie badania struktur wewnętrznych oka jego badanie sprowadza się wyłącznie do sprawdzenia przezierności tych struktur. Jeżeli, np. są jakieś zmiany zmniejszające przezierność ośrodków optycznych oka, kończy badanie i odsyła do lekarza.
W badaniu okulistycznym jest to samo w zakresie badania refrakcji, ale lekarz nie ma ograniczeń w podawaniu leków i oczywiście w diagnozowaniu i leczeniu ewentualnych patologii. Ale i lekarzowi zdarza się, że odsyła do innego specjalisty np. neurologa, gdy podejrzewa lub stwierdza, że zmiany w widzeniu wynikają z zaburzeń mających swoje źródło poza gałką oczną. To najczęściej sytuacje z makabrycznego dowcipu, gdy: lekarz nic nie widzi i pacjent nic nie widzi. Badanie okulistyczne, lekarskie jest więc badaniem zdecydowaniem pełniejszym.
Badanie refrakcji układu optycznego, struktur wewnętrznych oka, całej drogi nerwowej przekazującej sygnały do mózgu i…,. badania z zakresu psychologii widzenia, to dopiero naprawdę badanie wzroku. To co się zwykło tym badaniem nazywać, to tylko badanie niedoskonałości układu optycznego, maleńkiej cząstki układu wzrokowego, maleńkiej części badania wzroku.
Dlatego tak ważnym jest, aby optometrysta uprzedził badanego, że nie jest lekarzem. Jego badanie nie jest badaniem lekarskim i badany nie może wyjść po takim badaniu z przekonaniem, że był badany, jest zdrowy i nie musi już iść do lekarza. Okresowe badanie lekarskie (najlepiej raz w roku i zawsze, gdy nastąpi nagła zmiana w widzeniu), powinno być wykonywane niezależnie od badania optometrysty, którego celem jest głównie dobór odpowiedniej korekcji.
Trochę sobie popisałem, ale mam nadzieję, że i trochę to wyjaśnia co i jak.
zero
 
Posty: 259
Dołączył(a): 12 sty 2012, o 15:06

Re: Dodatkowa para okularów przy progresach

Postprzez J_Gawrońska » 14 sty 2017, o 10:58

Znakomicie, powiedzmy że 3/4 informacji przeczytałam ze zrozumieniem :-) pewne pojęcia nie będą dla mnie jasne, ale już to rozjaśniło mój umysł. Jestem na etapie poszukiwań dobrego optometrysty. Podobno p. Ożóg (niestety już nie żyje) był jednym z najlepszych na terenie mazowieckiego. Polecono mi natomiast jego koleżankę po fachu p. Leszczyńską. Niebawem się do niej udam
J_Gawrońska
 
Posty: 13
Dołączył(a): 29 paź 2016, o 10:06

Re: Dodatkowa para okularów przy progresach

Postprzez SpecEye » 17 sty 2017, o 10:36

Mgr. Weronika Leszczyńska to znakomity specjalista. polecam przekonać się samemu. Optometrysta często rozwiązuje wszystkie problemy odnośnie korekcji.
Avatar użytkownika
SpecEye
 
Posty: 85
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 13:34

Poprzednia strona

Powrót do Soczewki Progresywne, dwuogniskowe.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość