Soczewki Asferyczne - montaż

Pracownia optyka, laboratorium optyczne, zagadnienia.

Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez Wenus » 4 maja 2011, o 14:14

Jak prawidłowo wykonać pomiar do montażu soczewek asferycznych? Zły montaż może być przyczyną braku adaptacji do tej właśnie konstrukcji???
Wenus
 
Posty: 15
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 14:01

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez zez_ukryty » 5 maja 2011, o 11:25

Ja osobiście przy soczewkach asferycznych robię pomiar jak przy progresie na demolensie oprawy. Środek optyczny ustawiam nad źrenicą. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kąt pantoskopowy oraz kąt ustawienia tarcz okularowych (najlepiej jakby było super prosto). Najpierw dopasowanie oprawy a potem pomiar.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez Wenus » 17 maja 2011, o 22:22

Na innych forach nie ma informacji odnośnie takiego montażu, tak jakby żaden z optyków nie chciał zdradzić metody i odbiega od tematu, drugą bardziej prawdopodobną wersją jest fakt że mało kto wie jak to powinno wyglądać. A jaka metoda jest prawidłowa? według mojej szkoły:
Środek optyczny powinien znajdować się na osi obrotu gałki, a przy pomiarze tarcza (demo) powinna być prostopadła do podłogi czyli kąt pantoskopowy równy 0. Wydaję mi się że środek optyczny po pomiarze jest jednak poniżej źrenicy :? czy ja źle dedukuję? Przy ustawieniu właściwego kąta powinno to się wyrównać. A czy nie ma różnicy przy soczewkach "+" i "-"? jestem początkująca - praktykująca w zawodzie i nie chce na wejściu strzelić gafy.
Wenus
 
Posty: 15
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 14:01

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez zez_ukryty » 17 maja 2011, o 23:30

Wenus napisał(a):Na innych forach nie ma informacji odnośnie takiego montażu, tak jakby żaden z optyków nie chciał zdradzić metody i odbiega od tematu, drugą bardziej prawdopodobną wersją jest fakt że mało kto wie jak to powinno wyglądać. A jaka metoda jest prawidłowa? według mojej szkoły:
Środek optyczny powinien znajdować się na osi obrotu gałki, a przy pomiarze tarcza (demo) powinna być prostopadła do podłogi czyli kąt pantoskopowy równy 0. Wydaję mi się że środek optyczny po pomiarze jest jednak poniżej źrenicy :? czy ja źle dedukuję? Przy ustawieniu właściwego kąta powinno to się wyrównać. A czy nie ma różnicy przy soczewkach "+" i "-"? jestem początkująca - praktykująca w zawodzie i nie chce na wejściu strzelić gafy.


Powiem Pani tak, że większość optyków mierzy PD, a przy szlifowaniu obniża trochę środek optyczny względem prostej równoległej dzielącej tarczę okularową w poziomie (na centroskopie). Szlifują tak i zazwyczaj klient to łyka bez problemu. Ale kto bierze pod uwagę to, że okulary z nosa się te dwa milimetry zsuną? Mało kto. Więc wtedy środek optyczny ląduje jeszcze niżej a klient patrząc na wprost patrzy przez dystorsje i abberacje (szczególnie przy wyższych mocach no chyba, że akurat jak zjadą okulary to środek optyczny wyląduje w sam raz przed źrenicą. Ale jak zjadą niżej to też się od oka odsuną i wtedy też może zrobić się problem).
Co do kąta pantoskopowego to ustawić go nie prostopadle do podłogi tylko równolegle z twarzą klienta, bo ustawiony do podłogi na nosie już może prostopadły nie być :D . I dopiero wtedy zaznaczyć źrenicę na demo. I posadzić pacjenta na fotelu podnieść mu głowę parząc na nią z "góry" i wtedy można ładnie zaznaczyć źrenicę na demo (niektórzy są od nas wyżsi inni klienci niżsi i różne kąty patrzenia mogą spowodować owe przesunięcia środków optycznych). A przy wysokich mocach jak i przy plusach i minusach przy ustawieniu stricte nad źrenicą trzeba klienta poinformować, żeby "nie kręcił oczami" tylko poruszał głową w kierunku, w którym patrzy w celu uniknięcia patrzenia przez wcześniej wspomniane abberacje. A co do tego, że strzeli Pani gafę - niech się Pani nie obawia bo szkół jest kilka. Więc jeżeli, ktoś powie Pani przy mierzeniu ww, że robi Pani źle "bo on robi inaczej" to wie Pani co mu powiedzieć ;) .Pozdrawiam.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez Wenus » 23 maja 2011, o 13:58

A czy przypadkiem przy wszystkich soczewkach nie powinno się mierzyć rozstawu ? (plan/cyl.- spotkałam się z opinią że przy takich mocach mierzyć nie trzeba) Moim zdaniem nawet przy sferze powinno się robić pomiar rozstawu i wysokości źrenic 8-) .
Wenus
 
Posty: 15
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 14:01

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez zez_ukryty » 23 maja 2011, o 20:16

Przy każdych okularach trzeba zmierzyć pupil distance ;d. PD to świnta rzecz ;) . Można się nawet połasić o mierzenie PD i EP zamiast tylko PD przy każdej mocy. Co często jest niepotrzebne. Ja osobiście preferowałbym od 3dptr (jeżeli chodzi o EP). Trzeba by było wymyślić wobec tego sprytną metodę pomiaru EP z uwzględnieniem konwergencji i nachylenia głowy przy okularach do bliży. Następne zmartwienie ;d.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez Wenus » 20 lip 2011, o 14:56

Poznałam ostatnio też inny sposób, podobno jedyny właściwy... na każdy stopień kąta pantoskopowego, środek optyczny obniżamy 0.5 mm. Czyli np. przy kącie 8 obniżamy o 4 mm. Nie ukrywam że sprzedał mi ten patent nowy znajomy, doświadczony optyk(z kilkunastoletnim stażem). Jednak wymiana opinii w branży jest bezcenna. pozdrawiam
Wenus
 
Posty: 15
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 14:01

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez SpecEye » 25 lip 2011, o 17:00

Droga Wenus, sposób który został ci polecony jest sprawdzony i właściwy, ale czy jedyny? Osobiście sama taki pomiar wykonuję.
Ja osobiście przy soczewkach asferycznych robię pomiar jak przy progresie na demolensie oprawy. Środek optyczny ustawiam nad źrenicą. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kąt pantoskopowy oraz kąt ustawienia tarcz okularowych (najlepiej jakby było super prosto). Najpierw dopasowanie oprawy a potem pomiar.

Podobnie jak zez... najpierw możliwie najlepiej dopasowuję oprawę do twarzy klienta i wykonuję pomiar taki jak w przypadku progresów z uwzględnieniem kąta pantoskopowego! Na każdy stopień przypada 0.5mm do dołu względem środka, a że idealny kąt powinien wynosić 8 stopni to rachunek jest prosty, jednak duża część optyków (bez pomiaru) obniża o 4 mm do dołu względem środka optycznego, większość jednak niestety nie trudzi się wcale i pomiarów nie wykonuję :(
Avatar użytkownika
SpecEye
 
Posty: 85
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 13:34

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez LEMUR » 25 lip 2011, o 20:18

zgodnie z "zaleceniami" projektanta / producenta soczewek okularowych, kazda soczewka powinna byc montowana na osi obrotu galki ocznej, a nie tylko asferyczne.

Ja robie jak opisala Wenus. Dopasowuje okulary klientowi, pozniej ma ustawic glowe tak, aby tarcze okularow byly prostopadle do podloza, wtedy bedac naprzeciw oznaczam mu wysokosc montazu (zrenice) uzywajac np. essilorowskiego mhp.
Gdy klient ustawi glowe w naturalnej pozycji to oznaczenie znajduje - nawiazujac do wypowedzi Wenus oczywiscie ponizej zrenicy.

Moim zdaniem lepiej tak niz obnizac iles mm, tak czy owak i tak trzeba zrenice "oznaczyc" wiec lepiej zrobic to raz bez liczenia, niz z "kombinowaniem" ;)
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Soczewki Asferyczne - montaż

Postprzez optyk.F » 22 gru 2012, o 10:24

Zasady montażu soczewek asferycznych wg JZO.
1.Wykonać pomiar rozstawu zrenic osobno dla każdego oka.
2.Założyc wybraną oprawę użytkownikowi , a następnie jak najlepiej ją dopasować.
3.Zmierzyć kąt pantoskopowy oprawy ,(określić wielkość odchylenia tarcz oprawyod pionu.
4.Następnie obniżyć względem zrenicy wysokość punktu montażowego o 0.5 mm na każdy 1mm. odchylenia pantoskopowego oprawy.Należy pamiętać że środek optyczny soczewki nie może znalezc się więcej niż 5mm poniżej zrenicy.
optyk.F
 
Posty: 158
Dołączył(a): 10 maja 2011, o 13:49

Następna strona

Powrót do Dział techniczny optyki okularowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron