Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Metody w leczeniu, rzadkie przypadki, pytania, doświadczenia.

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez LEMUR » 16 gru 2011, o 00:43

zez_ukryty napisał(a):Zależy na co będziesz patrzeć :P . A tak serio jak umieścisz pryzmę przed okiem to zauważysz obraz, że przesunął się zgodnie z pryzmą.


A widzisz, obraz przesunie sie przeciwnie do bazy pryzmy.. Odchylenie wiazki / promienia itp, itd faktycznie nastapi "zgodnie z prymatem" a wlasciwie do jego bazy.
Jezeli na oku prawym dasz pryzmat BN, to "odchyli sie" do BAZY pryzmatu a tym samym obraz rzutowany utworzy sie na czesci przynosowej (OP) czyli bedzie lokalizowany przyskroniowo - czyli przesunie sie w druga strone ;)
Ty rozpatrujesz to w kwestiach optyki geometrycznej zamiast fizjologii oka ;)

zez_ukryty napisał(a):To w przypadku patrzenia jednym okiem (nie wiem po co to pisze skoro o tym wiesz).

bo chyba cos namieszales ;) ale tak, wiem o czym chcesz napisac.

zez_ukryty napisał(a):Patrząc obuocznie jak umieścisz pryzmę przed jednym okiem bt a potem bin masz zobaczyć dwa obrazy obiektu na który patrzysz w obu przypadkach.

A jak nie zobacze - mowie serio ;)

I to nie do konca prawda, bo wszystko zalezy kto jaka ma heteroforie. Inaczej zareaguje osoba majaca do dali (przyjmijmy ze to rozpatrujemy) np. 8 eso, a inaczej 8 exo (celowo wieksze wartosci umiescilem niz podany przez Ciebie pryzmat) ;)
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez zez_ukryty » 16 gru 2011, o 14:02

Mogłem napisać "zgodnie z działaniem pryzmy" to może miałbyś mniej pisania.

Czego masz nie zobaczyć ? Jak nie zobaczysz dwóch to wskazywać to będzie na heteroforie. Nie rozczulam się nad tym badaniem tylko mówię, że fuzja będzie wskazywać na nieprawidłowość. Jak dasz za dużą pryzmę niż wartość heteroforii to będą dwa obrazy. Jak za słabą bądź równą to będzie fuzja.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez LEMUR » 16 gru 2011, o 15:22

zez_ukryty napisał(a):Mogłem napisać "zgodnie z działaniem pryzmy" to może miałbyś mniej pisania.

Czego masz nie zobaczyć ? Jak nie zobaczysz dwóch to wskazywać to będzie na heteroforie.

wiekszosc z nas (z widzeniem obuocznym) ma heteroforie! Naprawde rzadko spotykam sie z osobami majacymi orto do dali. Wiecej przypadkow jest z heteroforia (exo, eso)
Mierzyl Ci ktos zakresy wergencji? Moze niech Ci ktos zmierzy i zobaczysz ile jestes w stanie "utrzymac" fuzje... z zakresami w obie strony, a pozniej mozemy podyskutowac na temat tak malego pryzmatu do "dysocjacji horyzontalnej" jakim jest 6,o pdptr ;)

ale dobra... nie bede sie czepial, tylko ze piszac skrotami ktos to czyta... koncze dyskusje w temacie.




Wesolych Swiat!
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez zez_ukryty » 16 gru 2011, o 17:15

Uczepiłeś się tych 6 pdrpt : P Co mądrzejszy okulista przyjmuje, że 2 pdptr są "w granicach rozsądku" a piszesz, że 6 to mało. No ale ile ludzi tyle opinii. A to, że bardzo wielu ludzi ma heteroforie pisałem wcześniej i może większości to nie przeszkadza. Tudzież są ludzie, którym to stwarza dyskomfort jak właśnie bóle głowy, zawroty głowy i chociażby budzenie się rano z bólem oczu. A co do mojej fuzji to rekordem było 30pdptr.

Szczęść Boże
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez Illusion » 16 gru 2011, o 17:27

Dobrze...piszecie sobie tutaj te wszystkie specjalistyczne rzeczy a ja bym się chciała dowiedzieć co w takim razie powinnam zrobić?? Bo mi to szczerze mówiąc trochę przeszkadza. Najgorsze są te bóle głowy i bolące rano oczy. I z 2 strony...czy te okulary pryzmatyczne da się zrobić tak, żeby wyglądały estetycznie???
Illusion
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16 sie 2011, o 15:42

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez LEMUR » 16 gru 2011, o 20:52

zez_ukryty napisał(a):Uczepiłeś się tych 6 pdrpt : P Co mądrzejszy okulista przyjmuje, że 2 pdptr są "w granicach rozsądku" a piszesz, że 6 to mało.


oj Zezie - albo nie rozumiesz tematu albo nie chcesz. Pisze o dwoch zupelnie innych sprawach, ale widac nie potrafisz "odczytac" tej roznicy.
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez optyczka OLA » 17 gru 2011, o 18:34

Illusion niech oni tutaj sobie piszą a Ty udaj się do dobrego okulisty/optometrysty który dobierze Ci szkła pryzmatyczne ,bo być może one będą dobrym lekiem na twoje dolegliwości.
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez LEMUR » 17 gru 2011, o 19:42

@illusion

nie jest powiedzane nigdzie, ze na opisane przez Ciebie dolegliwosci to rozwiazaniem sa soczewki pryzmatyczne, kazdy przypadek jest inny i nalezy udac sie do specjalisty - optometrysty. Nie wiem co znaczy estetyczne pryzmaty?
Dla jednych soczewka w indeksie 1.5 -2,oo jest juz nieestetyczna ;)


Po to idzie sie do specjalisty, zeby w razie "watpliwosci" lub nieznajomosci tematu wyjasnil Ci je

czy admin wlaczy PW? - rozumiem, ze podpisy zostaly wylaczone celem "reklam" ale PW!?
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez SpecEye » 23 gru 2011, o 12:23

estetyczne pryzmaty? Może chodzi o zastosowanie foli pryzmatycznej... ? w końcu jest to alternatywa do soczewek okularowych z pryzmą, ale czy bardziej estetyczna? kwestia dyskusyjna, dla przykładu wstawiam zdjęcie aby było jasne o czym mowa :)

folia pryzma.jpg
folia pryzma.jpg (58.77 KiB) Przeglądane 7781 razy
Avatar użytkownika
SpecEye
 
Posty: 85
Dołączył(a): 4 maja 2011, o 13:34

Re: Pryzma. Kiedy przepisać soczewki pryzmatyczne ?

Postprzez Wiktoria M » 28 gru 2011, o 09:30

Illusion napisał(a):Dobrze...piszecie sobie tutaj te wszystkie specjalistyczne rzeczy a ja bym się chciała dowiedzieć co w takim razie powinnam zrobić?? Bo mi to szczerze mówiąc trochę przeszkadza. Najgorsze są te bóle głowy i bolące rano oczy.


Ilusion bóle migrenowe często są mylone z bólami wywołanymi przez zatoki, dlatego ja ze swojej strony dodatkowo radziłabym Ci konsultację u jakiegoś dobrego laryngologa a nie tylko okulisty.
Pozdrawiam.
Wiktoria M
 
Posty: 44
Dołączył(a): 1 sie 2011, o 09:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Okulistyka - wymiana opinii pomiędzy lekarzami

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron