Jak zostać optometrystą?

Zagadnienia opinie i porady optometrysty. Optometria w optyce, okulistyce

Jak zostać optometrystą?

Postprzez Anita » 5 maja 2011, o 17:00

Witam jestem obecnie świeżą maturzystką, mieszkam w Poznaniu i stoję przed wyborem dobrego kierunku studiów takiego, który da mi perspektywy na dobrą pracę, usłyszałam od koleżanki mojej mamy która jest optykiem, żebym, pomyślała o optometrii, nigdy nie ciągnęło mnie do medycyny ale za to fizyka jest jednym z moich ulubionych przedmiotów...czy mogła bym uzyskać kilka wskazówek na temat tego zawodu? Co trzeba zrobić aby dostać się na ten kierunek, gdzie najlepiej pójść na studia? i jakie są perspektywy zawodowe na rynku pracy związane z wykonywaniem tego zawodu?
Anita
 
Posty: 5
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 15:09

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez Paula Optometrysta » 6 maja 2011, o 08:51

Optometria to takie połaczenie troszke kierunku fizycznego i medycznego, bo aby byc dobrym optometrysta trzeba miec wiedze i z fizyki a dokladnie z optyki jak rozwniez z zakresu wiedzy medycznej , anatomi i fizjologi, trzeba pamietac że organizm ludzki jes polaczony i na kondycje oczu ma wplyw wiele czynnikow pozornie nieziązanych.
Na pewno trzeba lubic prace z ludzmi bo w wiekszosci przypadkow praca optometrysty opiera sie na kontakcie z pacjentami.
Jezeli mieszkasz w Poznaniu to akurat w Poznaniu na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza na wydziale fizyki mozna studiowac optometria. Sa to studia 2stopniowe : 3 lata licencjatu + 2 magisterki. Wiecej inf mozesz uzyskac na stronie wydzialu.
Jest to bardzo ciekawy zawod , ktory wymaga ciaglego dokształcania. Jezeli chodzi o prace to pespektywy sa calkiem niezle.
Paula Optometrysta
 
Posty: 53
Dołączył(a): 29 kwi 2011, o 08:31

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez Anita » 6 maja 2011, o 10:46

a co do stażu? żeby uzyskać pracę na normalnych warunkach to trzeba go odbyć czy wystarczą praktyki jakie się odbywa podczas studiów? czy optometryści pracują w salonach w centrach handlowych i to oni dobierają okulary a ludzie myślą że jak biały fartuch to już okulista? jaki autorytet wśród pacjentów ma optometrysta w porównaniu z okulistą? przepraszam za te pytania ale lubię wszystko wiedzieć jeśli chce podjąć działania w danym kierunku :)
Anita
 
Posty: 5
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 15:09

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez Paula Optometrysta » 6 maja 2011, o 11:11

W czasie studiow sa obowiazkowe praktyki, ale tak jak w kazdym zawodzie czym wiecej zdobedzie sie praktyki tym sa lepsze kwalifikacje i lepsze szanse na prace.
Optometryści pracuja w salonach optycznych , równiez w centrach handlowych, tak jak okuliści. Jezeli wymaga tego pracodawca i taka jest etykieta salonu nosza białe fartuchy:) ale zazwyczaj klient/ pacjent powinien zostac poinformowany przez kogo przeprowadzone bedzie badanie. Z tego co wiem, to raczej żaden optometrysta nie podszywałby sie pod okuliste:))) bo wiekszosci z nzas zależy na wypromowaniu naszego zawodu.
Pytasz jak reaguja pacjenci.. otóz zawod optometrysty jest jeszce " młodym" zawodem w Polsce ale juz troszke czasu istniejemy:) wiec świadomośc ludzi jest coraz wieksza. Coraz częsciej pacjenci sami szukaja optometrysty i dostrzegaja zalety takiego badania wzroku.
chetnie odpowiem w miare możliwosci na wszystkie pytania:)
Paula Optometrysta
 
Posty: 53
Dołączył(a): 29 kwi 2011, o 08:31

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez Anita » 10 maja 2011, o 17:13

Hmm... chyba mogę zacząć poważnie myśleć o tych studiach :) matura do przodu, mam taką nadzieję ;) moja ciotka zaproponowała mi wstępną praktykę u siebie jako sprzedawca opraw okularowych, będę dobierała klientom oprawy jak również proponowała jak najlepsze rozwiązania co do rodzaju szkieł :) jak na razie czarna magia ... ale cóż trzeba poszerzać horyzonty :) myślisz Paula że taka praktyka przyda mi się czy jest to strata mojego wolnego czasu? upss...mam nadzieję, że ciotka tu nigdy nie trafi i nie przeczyta tego :lol: jedno jeszcze z moich ostatnich pytań brzmi : czy mogę te studia przejść w trybie zaocznym ?
Anita
 
Posty: 5
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 15:09

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez Paula Optometrysta » 11 maja 2011, o 08:18

Anito, oczywiscie mozna robic te studia w trybie zaocznym:)
a co do praktyki u w salonie optycznym to jak najbardzije Ci sie to przyda.. powoli bedziesz sie zapoznawac z tematyka.. i oswajac ze specyfika salonu optycznego i nabirac doswiadczenia w pracy z klientami:))
Jezeli sie zdecydujesz to mam nadzieje,ze bedziesz zadowolona.
zycze powodzenia;)
Paula Optometrysta
 
Posty: 53
Dołączył(a): 29 kwi 2011, o 08:31

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez Anita » 11 maja 2011, o 08:42

Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania :) wyjdzie w praniu czy mam dryg do tego :) zapewne też będę miała jeszcze jakieś pytania co do praktyki w salonie optycznym ciotki nie chcę wyjść przed nią na mało kompetentną więc Paulo nadal Ciebie będę męczyć :) w lipcu być może będę po egzaminach na uczelnie więc pochwalę się jak zostanę już studentką :) jeszcze raz wielkie dzięki :)
Anita
 
Posty: 5
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 15:09

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez Anita » 13 maja 2011, o 18:00

ufff....pierwszy dzień w pracy i już mam dość...albo to piątek 13-go tak działa...im nie da się dogodzić...ciotka mi pokazała dziś recepte od optometrysty :) hmm...i tak sobie kiedyś pomyślałam, że tam będzie widnieć moje nazwisko :) będę najlepsza :) i będę dobierać same dobre okulary :) udanego wieczoru 13 w piątek :twisted: :lol:
Anita
 
Posty: 5
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 15:09

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez Leah » 22 sty 2014, o 20:59

A czy ktoś ma doświadczenie z optometrią na UW, moja siostra myślała właśnie o tym kierunku. Czy jednak lepiej udać się do Poznania? ;)
Leah
 
Posty: 77
Dołączył(a): 16 lis 2012, o 10:45

Re: Jak zostać optometrystą?

Postprzez wCzteryOczy » 30 sty 2014, o 08:59

UW wprowadził kierunek w roku 2010/2011 ale nie słyszałam żadnych opinii.
wCzteryOczy
 
Posty: 310
Dołączył(a): 7 sie 2012, o 14:15

Następna strona

Powrót do Optometria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość