plastikowe czy szklane?

Informacje ogólne np. porady w doborze odpowiedniej oprawy, aktualne trendy, porady stylistów.

plastikowe czy szklane?

Postprzez Witek » 31 sie 2011, o 16:12

Jestem krótkowidzem obciążonym wadą dość sporą -8.0 i -8.5. Do tej pory nosiłem okulary z soczewkami z plastiku, nigdy nie były imponująco cienkie. Teraz optyk zaproponował mi szkła szklane i zapewnił że będą cieńsze. Porównał mi to stopniem cienkości:
oznaczenie 1.6 - 20% cieńsze, 1.74 - 30%, 1.8 - 40%, 1.9 - 50% (1.8, 1.9 dotyczą szkieł). Optyk też pytał czym się zajmuję więc ma to pewnie znaczenie. Jestem jak ja to mówię "wolnym obserwatorem świata", czasem usiądę przy książce lub komputerze, pograbię w ogródku, pojadę na biwak.
Jakie są plusy/minusy soczewek plastikowych oraz plusy/minusy szklanych, oprócz tego że mam możliwość mieć je cieńsze. Proszę o pomoc w wyborze.
Witek
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31 sie 2011, o 15:44

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez Z.Optyk » 1 wrz 2011, o 14:50

Drogi Witku. Jak to zazwyczaj w życiu bywa wszystko ma swoje plusy i minusy. Soczewki plastikowe są lżejsze od szklanych, nie stłuką się jak upadną-mogą sie co najwyżej wyszczerbić lub porysować. Szklane soczewki sie dużo mniej rysują niż plastikowe, ale jak okulary Ci upadną to jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał robić nowe. Poza tym plastik jest bezpieczniejszy jeśli chodzi o jakieś nieszczęśliwe wypadki-plastikowe szkło przy jakimkolwiek uderzeniu może popękać ale zostanie w oprawie, szklana soczewka może sie rozprysnąć na drobne kawałki i taki odłamek może Ci uszkodzić oko. Jeśli chodzi o Twój zawód to ogólnie ma to znaczenie, bo np. spawaczowi nie polecimy plastikowych soczewek, ze wzgledu na to, iż iskry które lecą w trakcie jego pracy mogłyby uszkodzić soczewki... Musisz się zastanowić, co jest dla Ciebie najważniejsze. Faktycznie jesli chodzi o pocienienia to soczewki szklane bywają ładniejsze. Pozdrawiam i życzę podjęcia własciwej decyzji. :D
Avatar użytkownika
Z.Optyk
 
Posty: 89
Dołączył(a): 24 sty 2011, o 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez LEMUR » 1 wrz 2011, o 15:19

Z.Optyk napisał(a):bo np. spawaczowi nie polecimy plastikowych soczewek, ze wzgledu na to, iż iskry które lecą w trakcie jego pracy mogłyby uszkodzić soczewki...

:)

prosze zrobic test... dac jakiemus jedna soczewke szklana druga plastikowa... (oczywiscie wiem, ze tak nie powinno sie robic - ale chodzi o przekonanie), ze "iskry" od np. szlifowania katowego czy inne nie tylko domoroslych majsterkowiczow - zdecydowanie na korzysc plastikowych soczewek! Na soczewce szklanej pojawia sie charakterystyczne "wtopy" od rozgrzanych iskierek...

Tak wiec, najpierw sprawdzic cos... a pozniej pisac ;) Ja sprawdzilem :)
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez Witek » 1 wrz 2011, o 15:24

Okularów z nosa nie zdejmuję przez cały dzień, nawet często biorą ze mną prysznic :) samochodu nie prowadzę, nie pamiętam by jakieś nieszczęśliwe wypadki miały miejsce kiedy to bym uszkodził znacznie okulary. A oprócz cieńszych soczewek w przypadku szkieł to i parę groszy bym zaoszczędził bo jednak są tańsze.Ta opcja z zarysowaniem też do mnie przemawia. A jak to jest z ochroną przed UV w przypadku szkła i plastiku? Bo plastik podobno zbiera 100% a szkło?
Witek
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31 sie 2011, o 15:44

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez LEMUR » 1 wrz 2011, o 15:43

Ochrone przed UV to wlasciwosc materialu.

dla plastikowych przewaznie UV-A: 95-100%, UV-B: 100%
dla szklanych srednio: UV-A: 70-75%, UV-B: 100%
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez optyk-mila » 2 wrz 2011, o 09:02

Witku,rzeczywiście jeżeli teraz zdecydujesz się na soczewki szklane,to wtedy zapewne już sam będziesz w stanie odpowiedzieć na swoje pytanie,zobaczysz jakie są wady i zalety noszenia okularów z tego typu soczewkami i w późniejszym czasie nie będziesz miał dylematu podczas zakupu nowych "patrzałek". A jeżeli chodzi o moje zdanie to nie polecam szkieł pod żadnym względem,chociażby z tego powodu,że montaż soczewek szklanych przyprawia mnie o mdłości,nie ma to ja CR-ki (plastiki),ale decyzja należy do Ciebie!
optyk-mila
 
Posty: 177
Dołączył(a): 14 maja 2011, o 12:24

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez Witek » 2 wrz 2011, o 09:26

Za przeproszeniem co ma montaż do polecania przez Panią szkieł? mi zależy na komforcie podczas użytkowania a nie jaki problem będzie miał z nimi optyk podczas montażu.
Witek
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31 sie 2011, o 15:44

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez optyk.F » 2 wrz 2011, o 10:03

Czasami my optycy lubimy sobie trochę :lol: pomarudzić i ponarzekać.Optyk- mila po prostu jak większość optyków nie przepada za szlifowaniem soczewek mineralnych .
optyk.F
 
Posty: 158
Dołączył(a): 10 maja 2011, o 13:49

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez zez_ukryty » 2 wrz 2011, o 11:07

Soczewki szklane w wysokim indexie są imponująco cienkie w środku. Wystarczy czasem źle ściągnąć okulary i pękają po środku. Co do iskier to jak Lemur pisze tylko plastik. Ma inne naprężenie powierzchniowe i iskry się od nich odbijają. A szkło to piasek kwarcowy który topi się w temp 1500*C więc czasami i iskra co ma 600*C albo i więcej lub mniej się do nich przykleja. Plastik - lekki, elastyczniejszy. Z odpowiednim uszlachetnieniem również odpowiednio twardy powierzchniowo. Co do grubości - zależnie od parametrów oprawy i PD i EP może z tym być różnie - na plus albo minus. Szkła nie wpasujemy do oprawy żyłkowej za to plastik już tak. A opraw na żyłkę jest moim zdaniem więcej. A najlepiej by było brać zamkniętą z odpowiednim zausznikiem - szczególnie w przypadku szkła. Plastiku ewentualnie też, zależy od "umiejętności psucia rzeczy materialnych". Minus - cena plastików jest zdecydowanie większa. Za to index 1.9 ma gorsze właściwości optyczne i kiepską ochronę przed UV . 1.74 - tu z optyką jest lepiej i UV jest 100%.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: plastikowe czy szklane?

Postprzez Z.Optyk » 2 wrz 2011, o 11:45

Widzę, że rozgorzała dyskusja:) Ja starałam się przedstawić plusy i minusy jednych i drugich soczewek. Osobiście też zdecydowanie polecam soczewki plastikowe. W tym przypadku albo jak największy index i np. plus jeszcze optymalizacja i będzie pięknie. Możesz sobie Witku wybrać jeszcze do tego zabudowaną oprawę z szerokim zausznikiem co "schowa" grubość albo modne ostatnio oprawy z tworzywa. Pozdrawiam :D
Avatar użytkownika
Z.Optyk
 
Posty: 89
Dołączył(a): 24 sty 2011, o 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Okulary

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron