Opti Fog

Informacje ogólne np. porady w doborze odpowiedniej oprawy, aktualne trendy, porady stylistów.

Re: Opti Fog

Postprzez Mała » 21 mar 2012, o 14:25

A.M. napisał(a):A ja mam wrażenie że ludzie oswoili się z tym że szkło paruje. Jest to niedogodność ale występująca w określonych warunkach, które nie wystepują znowu aż tak często. A optycy proponują lepszy antyrefleks aby efekt odparowania był szybszy i wydaje mi się to dobrym wyjściem.


zgadzam sie z tym w 100%. Jeśli powłoka jest na tyle zaawansowana, że czas odparowywania jest szybki to po co zaprzątać sobie głowę i jak sie okazuje portfel czymś co wymaga szczególnej troski o to- mam na mysli ciągłe uzywanie aktywatora... no ale mamy wybór i każdy może mieć swoje zdanie na ten temat..

a co do aktywnych osób to tu najlepsze byłyby jednak soczewki kontaktowe ;) - oczywiście odpowiednio dobrane przez specjalistę

pozdrawiam
Mała
 
Posty: 90
Dołączył(a): 8 kwi 2011, o 09:15

Re: Opti Fog

Postprzez Kara90 » 22 mar 2012, o 11:38

Pewnie soczewki ale czy np. ludzie lat 40, 50 czy 60 będą chwili chodzić w soczewkach?? Gastronomia to na rynku bardzo duża liczba osób a w kuchni jest bardzo dużo pary która często moze utrudniać prace. Gdyby ktoś postarał się o dobry marketing dla tych okularów napewno ludzie by się znaleźli którzy stawiają na komfort i wygodę. Wiadomo że Optyk każdego wchodzącego do salonu nie będzie pytał: Dzien dobry, czy Pani/Pan jest może kucharzem albo wykonuje jakiś czynności z parą wodną którą utrudnia życie na codzień? Tak na drobrą sprawę to każdej osobie noszącej okulary w jakiejś wytuacji parują soczewki. Tacy inżynierowie np. jest zima, pracują na powierzchni ale praca wymaga od nich ciągłego przemieszczania się do biura i na budowę. W ogóle to jest dość niesamowita kontrukcja tej soczewki. Ja sama nie wierzyłam w to ze Opti Fog pod wpływem silnej pary może nie zajść mgłą. Zrobiłam sobie eksperyment na testowych/pokazowych soczewkach. Nad czajnikiem w gotującą się wodą, nad parą trzymałam obie soczewki i nie mogłam się nadziwić rezultatowi o_O. Ku mojego żdziwieniu jedna standardowa całkowicie zaparowała, Opti Fog zaś był ziemniennie przeźroczysty :) Jedynie co na nim zauważyłam to patrząc pod pewnym kątem widac było taką fioletową poświate :) Muszę pzryznać że było bardzo Ciekawe doświadczenie.
Avatar użytkownika
Kara90
 
Posty: 135
Dołączył(a): 23 maja 2011, o 11:04

Re: Opti Fog

Postprzez zero » 22 mar 2012, o 15:43

A mnie się wydaje, że to jest tak.: pomijając przekonanie niektórych, to cudów nie ma. Para przesycona, dla danej temperatury i ciśnienia, musi uwolnić nadmiar wody i wydziela się w postaci drobnych kropelek osiadających na powierzchni soczewki. I nie ma na to wpływu żaden antyrefleks czy aktywator. Jeżeli powłoka będzie miała silne właściwości hydrofobowe, to małej średnicy kropelki będą miały małą powierzchnie kontaktu z powierzchnią soczewki (duży kąt zwilżania) i tym samym wnikanie ciepła na granicy faz będzie ograniczone. Gdyby do tego, przewodnictwo cieplne granicznej warstewki powłoki było małe, to temperatura wody w kropelce będzie bardzo bliska temperaturze kondensacji pary (a więc ok. 100 st. C) i w kontakcie z powietrzem o wilgotności dużo niższej od nasycenia, szybko odparuje. Tak jak w powietrzu drobiny pyły są doskonałym zarodkiem dla kondesacji pary wodnej i tworzenia mgły, tak i drobne zanieczyszczenia na powierzchni soczewki będą ułatwiały wykroplenie wody, a i same kropelki będą większe, więc dłużej będą odparowywały. Im bardziej czyste powierzchnie soczewki i im lepsza powłoka hydrofobowa, tym szybciej wykroplona woda ponownie odparuje, co daje się zauważyć.
Soczewki z Anti Fog mają prawdopodobnie powierzchnię o odpowiedniej „porowatości”, którą wypełnia naniesiony „aktywator”. Nie wiem co to jest, ale prawdopodobnie jest to substancja obniżająca napięcie powierzchniowe wody, o właściwościach silnie hydrofilowych i higroskopijnych. Powoduje to, że kropelka wody rozpływa się na powierzchni (kąt zwilżania jest znacznie zmniejszony), tworząc przezroczysty film wodny, który jeszcze jest wchłaniany, lub silnie wiązany przez hydrofilowy „aktywator”. Z czasem woda powoli odparowuje i aktywator jest ponownie aktywny, aż do czasu gdy nastąpi wysycenie jego hydrofilowych możliwości, czy zostanie mechanicznie usunięty w wyniku czyszczenia powierzchni i/lub w części też odparuje. Czas ochrony przed zaparowywaniem jest prawdopodobnie zależny od intensywności i częstości wykraplania wody. W normalnym użytkowaniu starcza na tydzień, ale czy temu kucharzowi też na tyle wystarczy? Nie byłbym tego pewien.
Najważniejsze jednak to, że hydrofilowość powierzchni soczewki musi spowodować, że tak jak wodę, tak i inne, posiadające ładunek, cząstki będą przyciągane, a więc soczewki łatwiej będą się brudziły i znacznie trudniej będzie je czyścić. Oczywiście jeżeli prawdą jest, że powłoki hydrofobowe - których na tych soczewkach nie ma - ułatwiają czyszczenie. To tak jak z hydrożelowymi soczewkami kontaktowymi - im bardziej hydrofilowy materiał, tym więcej wody i większa przepuszczalność tlenu, ale też więcej niechcianych depozytów, a tym samym znacznie gorsze warunki fizjologiczne dla rogówki. Wróci więc stary problem z powłokami antyrefleksyjnymi: jak wytłumaczyć klientowi, że te soczewki są dlatego takie brudne, że są takie dobre.
Ot i tak sobie wykombinowałem. Nie mam racji? Proszę mnie przekonać.
zero
 
Posty: 259
Dołączył(a): 12 sty 2012, o 15:06

Re: Opti Fog

Postprzez niki » 22 mar 2012, o 17:01

"Wróci więc stary problem z powłokami antyrefleksyjnymi: jak wytłumaczyć klientowi, że te soczewki są dlatego takie brudne, że są takie dobre."

Proponować, te które się tak nie brudzą.
niki
 
Posty: 410
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 11:46

Re: Opti Fog

Postprzez LEMUR » 23 mar 2012, o 00:22

zero napisał(a):Soczewki z Anti Fog mają prawdopodobnie powierzchnię o odpowiedniej „porowatości”, którą wypełnia naniesiony „aktywator”.

a ja tam juz kiedys pisalem, ze taka soczewka bez uzywania aktywatora ulegnie szybciej zarysowaniu... kto bedzie latem o nim pamietal ;)
A skoro powierzchnia jest bardziej porowata, tzn ze bedzie sie latwiej brudzila, tzn ze bedziemy czesciej czyscic, tzn ze ulegnie szybciej zarysowaniom... ale czas pokaze ;)
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Opti Fog

Postprzez LEMUR » 27 mar 2012, o 08:59

Jako ze JZO i Essilor maja pewne powiazania ;)
to od 2 kwietnia 2012 OptiFog w ofercie JZO
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Opti Fog

Postprzez zez_ukryty » 28 mar 2012, o 10:12

Miałem kiedyś soczewki, które wcale nie parowały. Nazywały się Hoya Trivex Transitions V (szary) z powłoką HVP (praktycznie już nie robioną) . -15 na dworze, wchodzę do sklepu, na soczewkach leciutka mgiełka i już odparowane. Podobnie było na basenie. Ale niestety nie mam już tych okularów :( .
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Opti Fog

Postprzez J.M. » 29 mar 2012, o 11:39

To dziwne ,bo to co dobre i sprawdzone powinno być kontynuowane.Niby są produkty lepsze,według producentów,ale jednak można minusy wyliczyć :cry:
J.M.
 
Posty: 267
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 10:35

Re: Opti Fog

Postprzez LEMUR » 29 mar 2012, o 11:46

J.M. napisał(a):ale jednak można minusy wyliczyć :cry:

Kazdy produkt niestety ma wady i zalety. Producent z oczywistych wzgledow tych wad nie przekaze ;)
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Opti Fog

Postprzez J.M. » 30 mar 2012, o 14:44

Tylko szkoda,że dla nas konsumentów,cena dobrej soczewki jest wysoka. :) Czasami trzeba zrezygnować i wziąść z niższej półki :cry:
J.M.
 
Posty: 267
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 10:35

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Okulary

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość