Czy dostałem dobre szkło

Informacje ogólne np. porady w doborze odpowiedniej oprawy, aktualne trendy, porady stylistów.

Czy dostałem dobre szkło

Postprzez sebaz » 7 cze 2013, o 11:23

Witam,

Ostatnio wymieniałem szkła w okularach, w tym jedno jest z cylindrem (pierwszy raz) i nie jestem pewny co do oznaczeń:
na recepcie: sph -2.0, cyl -0.5
na opakowaniu ze szkła: sph -2.5, cyl +0.5

Na pierwszy rzut oka się nie zgadza, ale może w praktyce to jest rownoważne? Zwróciłem uwagę, bo po 2 dniach noszenia okularów nadal nie mam wrażenia pełnego komfortu (wcześniej na obie strony miałem -2.0, teraz mam -2.25 i tą z cylindrem), może to tylko kwestia tego dodatkowego cylindra?

Dziękuję i pozdrawiam,
Sebastian
sebaz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 6 cze 2013, o 09:55

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez optyk-mila » 7 cze 2013, o 14:30

Hej,jeżeli chodzi o oznaczenia na recepcie i na torebkach to wszystko się zgadza. Tylko zapis cylindra jest zmieniony jeden jest na "+",a w drugim przypadku na "-",ale zarówno jeden jak i drugi jest prawidłowy. A co do dyskomfortu jaki odczuwasz w szkłach cylindrycznych,to nie jest nic nadzwyczajnego,potrzeba tylko czasu,żeby oko się przyzwyczaiło do nowych wartości. Pod warunkiem oczywiście,że moce są dobrane poprawnie!
optyk-mila
 
Posty: 177
Dołączył(a): 14 maja 2011, o 12:24

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez sebaz » 7 cze 2013, o 15:28

Dziękuję za rowianie wątpliwości (nie tylko "+" i "-" mnie zastanawiało, ale również moc -2.0 i -2.5) ;) Jeśli uczucie dyskomfortu będzie się utrzymywało jeszcze kila (kilkanaście?) dni, to zbadam wzrok ponownie.
sebaz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 6 cze 2013, o 09:55

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez LEMUR » 7 cze 2013, o 21:20

zapis tak, ale czy osie sa odpowiednio zamontowane. Czasami zdarzaly sie pytania, ze okazywalo sie iz "soczewki te same" jednak ktos pomylil os i nie przeliczyl.

Prosze udac sie do najblizszego salonu optycznego z recepta i aby optyk sprawdzil.
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez wCzteryOczy » 11 cze 2013, o 07:27

Osie też mogą być źle dobrane, u nas kiedyś była pacjent, któremu wymienialiśmy szkła bo lekarz mu zmienił kąt o 5 stopni.
wCzteryOczy
 
Posty: 310
Dołączył(a): 7 sie 2012, o 14:15

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez LEMUR » 11 cze 2013, o 10:49

wCzteryOczy napisał(a):Osie też mogą być źle dobrane, u nas kiedyś była pacjent, któremu wymienialiśmy szkła bo lekarz mu zmienił kąt o 5 stopni.


kto zaplacil za wymiane soczewki okularowej?
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez wCzteryOczy » 11 cze 2013, o 10:57

LEMUR napisał(a):
wCzteryOczy napisał(a):Osie też mogą być źle dobrane, u nas kiedyś była pacjent, któremu wymienialiśmy szkła bo lekarz mu zmienił kąt o 5 stopni.


kto zaplacil za wymiane soczewki okularowej?


Lekarz, który się pomylił
wCzteryOczy
 
Posty: 310
Dołączył(a): 7 sie 2012, o 14:15

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez india » 11 cze 2013, o 13:55

I tak powinno być, choć czasem trudno wyegzekwować od lekarza przyznanie się do błędu, zależy jesczze gdzie odbyła się wizyta...
india
 
Posty: 70
Dołączył(a): 7 lis 2012, o 15:42

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez niki » 12 cze 2013, o 08:20

Ja niestety nie spotkałam się z sytuacją żeby lekarz płacił za wymiane szkła, nawet kiedy był błąd recepty. Lekarze lubią zrzucać winę na wszystko: pacjenta, optyka, oprawę...tylko nie na siebie
niki
 
Posty: 410
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 11:46

Re: Czy dostałem dobre szkło

Postprzez MrHilary_pl » 4 lip 2013, o 14:18

Bo to generalnie bardzo rzadko się zdarza,jeśli już lekarz się pomylić to najwyżej przeprosi co i tak już się chwali,chociaż jak wiadomo to normalna sytuacja i tak powinien się zachować. Ale to że zapłacił za wymianę soczewki jest naprawde godne podziwu,oby więcej takich fachowców.
MrHilary_pl
 
Posty: 123
Dołączył(a): 24 maja 2013, o 21:24

Następna strona

Powrót do Okulary

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron