Strona 1 z 1

Nowe okulary - szk艂a asferyczne

PostNapisane: 23 cze 2020, o 11:22
przez Piotrek
Dzie艅 dobry,

chcia艂bym uzyska膰 porad臋 w temacie nowych okular贸w.

Miesi膮c temu odebra艂em nowe okulary. Na codzie艅 nosz臋 raczej soczewki kontaktowe, okulary zak艂adam popo艂udniami, po powrocie z pracy, g艂贸wnie aby odci膮偶y膰 oczy po ca艂ym dniu pracy przed komputerem. Okulary nosz臋 jednak ju偶 od ponad 20 lat. Moja wada to -4,5 oraz -5,0, oraz cylinder 0,5 w jednym oku. Do tej pory mia艂em zawsze szk艂a sferyczne.

U optyka da艂em nam贸wi膰 si臋 na szk艂a asferyczne z indeksem 1,67, Essilor Crizal Sapphire UV.

Mam kilka pyta艅:
- czy te szk艂a blokuj膮 niebieskie 艣wiat艂o komputera? Z informacji u optyka wynika艂o, 偶e blokuj膮 tymczasem we wszystkich opisach szkie艂 nie widz臋 takiej informacji.
- czy te szk艂a zmieniaj膮 lekko kolory na 偶贸艂ty? Pokazywano mi takie szk艂a w innych okularach i tam nie zmienia艂y one barwy na 偶贸艂te, w moich okularach barwa jest lekko zmieniona. Zdecydowanie bardziej jest to odczuwalne przy 艣wietle naturalnym, du偶o mniej przy sztucznym.
- mam problem z widzeniem. Patrz膮c idealnie na wprost obraz jest delikatnie rozmazany, dopiero podnosz膮c g艂ow臋 do g贸ry, czyli patrz膮c doln膮 cz臋艣ci膮 szk艂a obraz jest wyra藕ny. U optyka powiedziano mi, 偶e oko musi przyzwyczai膰 si臋 do nowych szkie艂. Nie s膮 to moje pierwsze okulary, wiem 偶e oko przyzwyczaja si臋 do nowych okular贸w ale tutaj w por贸wnaniu do poprzednich okular贸w nie by艂o zmiany mocy ani innych parametr贸w. Zmiana polega jedynie na szk艂ach asferycznych vs poprzednie szk艂a sferyczne. Podczas wizyty by艂 robiony pomiar pupilometrem. Czy jest ryzyko, 偶e szk艂a zosta艂y 藕le zamontowane i st膮d bierze si臋 niewyra藕ny obraz?

B臋d臋 wdzi臋czny za wszelkie komentarze na ten temat.

Re: Nowe okulary - szk艂a asferyczne

PostNapisane: 23 cze 2020, o 21:35
przez zero
Essilor to nie jest 鈥瀖oja firma鈥, wi臋c nie mam informacji szczeg贸艂owych dotycz膮cych w艂a艣ciwo艣ci stosowanych materia艂贸w i pow艂ok, wykraczaj膮cych poza to co mo偶e klient poczyta膰 w internecie. Niestety producenci soczewek wydaj膮 si臋 z du偶膮 staranno艣ci膮 unika膰 przekazywania szczeg贸艂owych danych, co powa偶nie utrudnia por贸wnywanie produkt贸w r贸偶nych firm.
Z informacji na stronie internetowej Essilora wynika, 偶e pow艂ok膮 dedykowan膮 przez Essilora do pracy z monitorami, tzn. blokuj膮c膮 wysokoenergetyczne promieniowanie fioletowo-niebieskie (HEV) jest pow艂oka Crizal Prevencia, a nie Sapphire. Natomiast sam materia艂 soczewki o indeksie 1,67 zatrzymuje 100% promieniowania UVA i UVB. Brak natomiast dok艂adnych danych o przepuszczalno艣ci dla widzialnego 艣wiat艂a fioletowego i niebieskiego. Generalnie im wi臋ksza eliminacja 艣wiat艂a niebieskiego, tym wi臋kszy udzia艂 sk艂adowych 偶贸艂tej i czerwonej w ca艂ym strumieniu 艣wiat艂a. Je偶eli obraz jest za偶贸艂cony przy patrzeniu przez soczewki, to mo偶e oznacza膰, 偶e materia艂 soczewki blokuje jednak cz臋艣ciowo 艣wiat艂o niebieskie. Przez absorpcj臋 i/lub odbicie na pow艂oce powierzchni soczewki. 呕贸艂ty efekt mo偶e te偶 wynika膰 z dzia艂ania pow艂oki UV, kt贸ra jest na艂o偶ona na drug膮, wewn臋trzn膮 powierzchni臋 soczewki. Ta pow艂oka wygasza 艣wiat艂o UV i cz臋艣ciowo filetowo- niebieskie odbite od powierzchni, co b臋dzie skutkowa艂o 偶贸艂tym odcieniem odbicia resztkowego wpadaj膮cego do oka, po odbiciu od tej tylnej powierzchni. Ten efekt by膰 mo偶e da si臋 zauwa偶y膰 obserwuj膮c z zewn膮trz odbicia 艣wiat艂a od pierwszej i drugiej powierzchni. Odbicie od drugiej powierzchni mo偶e by膰 mniej niebieskie, z lekkim odcieniem 偶贸艂tym. Opisana przez Pana por贸wnanie z innymi szk艂ami burzy艂o by te rozwa偶ania, je偶eli soczewki w tych innych okularach by艂y wykonane z tego samego materia艂u i z tak膮 sam膮 pow艂ok膮 antyrefleksyjn膮. Prosz臋 spr贸bowa膰 zakry膰 r臋koma okulary z boku tak, aby nie pada艂o 艣wiat艂o na tylne powierzchnie soczewek. Czy nadal obraz jest za偶贸艂cony? R贸偶nica w 艣wietle dziennym i sztucznym jest zrozumia艂a, poniewa偶 na og贸艂 ich widmo zawiera r贸偶ne warto艣ci sk艂adowych 艣wiat艂a niebieskiego i 偶贸艂tego i czerwonego. Sztuczne o艣wietlenie cz臋sto ma mniejszy udzia艂 偶贸艂tego (je偶eli nie s膮 to zwyk艂e, 偶arowe 藕r贸d艂a 艣wiat艂a), a wi臋cej niebieskiego. St膮d eliminowanie cz臋艣ci 艣wiat艂a niebieskiego b臋dzie skutkowa艂o mniejszym efektem za偶贸艂cenia, ni偶 w 艣wietle dziennym.
Patrz膮c idealnie na wprost obraz jest delikatnie rozmazany, dopiero podnosz膮c g艂ow臋 do g贸ry, czyli patrz膮c doln膮 cz臋艣ci膮 szk艂a obraz jest wyra藕ny

To sugeruje, 偶e monta偶 pionowy mo偶e by膰 nieprawid艂owy. Gdyby tak by艂o, to mo偶e by膰 zmiana odczuwanej mocy soczewek, w stosunku do przepisanej, a jednocze艣nie mog膮 pojawi膰 si臋 r贸wnie偶 niekorzystne efekty aberracji chromatycznej, tym bardziej, 偶e materia艂 tych soczewek jest raczej kiepski, o du偶ej dyspersji 艣wiat艂a. W sumie mo偶e to powodowa膰 znacz膮ce pogorszenie ostro艣ci. Na pewno trzeba sprawdzi膰 poprawno艣膰 monta偶u, poniewa偶 konstrukcje asferyczne wymagaj膮 szczeg贸lnie dok艂adnego monta偶u.
Prosz臋 spr贸bowa膰 nie unosi膰 g艂owy, ale okulary. Czy to poprawia ostro艣膰?
U optyka powiedziano mi, 偶e oko musi przyzwyczai膰 si臋 do nowych szkie艂.

Je偶eli nie ma zmiany mocy, konstrukcji i monta偶u soczewek, to nie ma powodu, aby by艂o konieczne przyzwyczajanie si臋 do nowych soczewek.
Uff, ale sobie popisa艂em

Re: Nowe okulary - szk艂a asferyczne

PostNapisane: 25 cze 2020, o 07:32
przez Piotrek
Bardzo dzi臋kuj臋 za tak wyczerpuj膮ce informacje.

Opisana przez Pana por贸wnanie z innymi szk艂ami burzy艂o by te rozwa偶ania, je偶eli soczewki w tych innych okularach by艂y wykonane z tego samego materia艂u i z tak膮 sam膮 pow艂ok膮 antyrefleksyjn膮

Ci臋偶ko mi stwierdzi膰 to w 100%, tak膮 informacj臋 otrzyma艂em od optyka wykonuj膮cego okulary. Brak za偶贸艂cenia obrazu by艂 pokazywany przez dok艂adanie okular贸w do bia艂ej kartki papieru, w贸wczas za偶贸艂cenie nie wyst臋powa艂o. W moim przypadku przy do艂o偶eniu do kartki papieru obraz ewidentnie ma za偶贸艂cenie.

Prosz臋 spr贸bowa膰 zakry膰 r臋koma okulary z boku tak, aby nie pada艂o 艣wiat艂o na tylne powierzchnie soczewek. Czy nadal obraz jest za偶贸艂cony?

Postaram si臋 to sprawdzi膰 dzi艣 wieczorem.

Gdyby tak by艂o, to mo偶e by膰 zmiana odczuwanej mocy soczewek, w stosunku do przepisanej, a jednocze艣nie mog膮 pojawi膰 si臋 r贸wnie偶 niekorzystne efekty aberracji chromatycznej...

Rzeczywi艣cie pojawia si臋 lekka abberacja, szczeg贸lnie noc膮 podczas patrzenia np. na rozpalon膮 latarni臋. Aberracja zmienia si臋 w zale偶no艣ci od k膮ta patrzenia przez okulary.

tym bardziej, 偶e materia艂 tych soczewek jest raczej kiepski, o du偶ej dyspersji 艣wiat艂a.

Czy oznacza to, 偶e same soczewki s膮 kiepskiej jako艣ci? Pytam, poniewa偶 podczas zakupu by艂em zapewniany, 偶e to bardzo dobry produkt, optyk mia艂 r贸wnie偶 w ofercie szk艂a innych firm, a zapewnia艂, 偶e akurat ten model to tzw. "g贸rna p贸艂ka". Cenowo by艂a to r贸wnie偶 chyba najdro偶sza opcja, kt贸r膮 mi zaprezentowano.

Prosz臋 spr贸bowa膰 nie unosi膰 g艂owy, ale okulary. Czy to poprawia ostro艣膰?

W tym przypadku nie widz臋 akurat wielkiej r贸偶nicy w jako艣ci widzenia. Zdecydowanie lepszy efekt osi膮gam podnosz膮c do g贸ry g艂ow臋, w贸wczas obraz zdecydowanie si臋 wyostrza.

Je偶eli nie ma zmiany mocy, konstrukcji i monta偶u soczewek, to nie ma powodu, aby by艂o konieczne przyzwyczajanie si臋 do nowych soczewek.

Zmiana polega jedynie na soczewce asferycznej vs poprzednia soczewka sferyczna, wszystkie pozosta艂e parametry pozosta艂y bez zmian.

Wiem, 偶e m臋cz臋 tymi pytaniami, ale musz臋 przyzna膰, 偶e liczy艂em na "idealne" szk艂a tymczasem to co otrzyma艂em do艣膰 mocno odbiega od moich oczekiwa艅.
Czy inny optyk jest w stanie oceni膰 prawid艂owo艣膰 wykonania moich okular贸w?

Re: Nowe okulary - szk艂a asferyczne

PostNapisane: 25 cze 2020, o 11:16
przez zero
Brak za偶贸艂cenia obrazu by艂 pokazywany przez dok艂adanie okular贸w do bia艂ej kartki papieru,...

Ten test nie rozstrzyga czy za偶贸艂cenie wynika z blokowania 艣wiat艂a niebieskiego przechodz膮cego przez soczewk臋 i odbitego od drugiej powierzchni, czy tylko z odbicia od drugiej powierzchni, kt贸re mo偶e by膰 nieco 偶贸艂te z racji pow艂oki UV na艂o偶onej tylko na wewn臋trzn膮 powierzchnie soczewki. Trzeba by wyeliminowa膰 艣wiat艂o padaj膮ce na drug膮 powierzchni臋. Temu ma s艂u偶y膰 ten drugi proponowany test, kt贸rego wiarygodno艣膰 b臋dzie zale偶na od tego na ile uda si臋 wyeliminowa膰 艣wiat艂o padaj膮ce z boku i ty艂u na wewn臋trzn膮 powierzchni臋 soczewek. Sprawa by艂aby jasna gdyby by艂y dost臋pne charakterystyki przepuszczalno艣ci 艣wiat艂a w funkcji d艂ugo艣ci fali 艣wiat艂a dla danego materia艂u i zastosowanych pow艂ok, ale to akurat nie jest z regu艂y udost臋pniane optykom.
Czy oznacza to, 偶e same soczewki s膮 kiepskiej jako艣ci? Pytam, poniewa偶 podczas zakupu by艂em zapewniany, 偶e to bardzo dobry produkt, optyk mia艂 r贸wnie偶 w ofercie szk艂a innych firm鈥.

To sprawa w艂a艣ciwo艣ci samego materia艂u, z kt贸rego soczewka jest wykonana. Inne firmy maj膮 ten sam materia艂, a r贸偶nice s膮 w konstrukcji soczewek i pow艂okach uszlachetniaj膮cych. Soczewka w indeksie 1,67 innej firmy mia艂aby takie same, kiepskie w艂a艣ciwo艣ci optyczne materia艂u. Wynika to w艂a艣nie z du偶ej dyspersji 艣wiat艂a, kt贸r膮 okre艣la tzw. liczba Abbe鈥檊o. Dla indeksu 1,67 wynosi ona 32, a dla np. indeksu 1,6 鈥 42, a dla indeksu 1,5 鈥 58. Im wy偶sza warto艣膰 tej liczby, tym lepszy optycznie materia艂 i鈥 jak pewnie Pan zauwa偶y艂, ta艅sza soczewka. Niestety b臋dzie tym grubsza im mniejszy indeks, ale r贸偶nica grubo艣ci kraw臋dzi pomi臋dzy indeksem 1,6 a 1,67 dla mocy Pana soczewek to 鈥 dla przeci臋tnej 艣rednicy soczewki wymaganej do wykonania okular贸w 鈥 b臋dzie z pewno艣ci膮 poni偶ej 0,5 mm. Nie wiem jak du偶a jest oprawka okular贸w, ale przy stosunkowo niedu偶ej, z pewno艣ci膮 korzystniej by艂oby 鈥 zar贸wno pod wzgl臋dem optycznym jak i cenowym 鈥 wybra膰 indeks 1,6 i by膰 mo偶e o konstrukcji sferycznej, mniej wra偶liwej na ewentualne niedok艂adno艣ci centrowania.
Na codzie艅 nosz臋 raczej soczewki kontaktowe, okulary zak艂adam popo艂udniami, po powrocie z pracy,鈥

By膰 mo偶e wystarczy艂yby nawet zwyk艂e soczewki w indeksie 1,5. Grubsze, ale noszone tylko w domu, wi臋c grubo艣膰 mo偶e by艂aby do zaakceptowania, bo cena na pewno. W zak艂adzie realizuj膮cym zlecenia na NFZ, takie soczewki, bez pow艂ok, musz膮 by膰 dost臋pne w cenie limitu NFZ, a wi臋c 50 z艂 za par臋.
Czy inny optyk jest w stanie oceni膰 prawid艂owo艣膰 wykonania moich okular贸w?

Tak, je偶eli b臋dzie to optyk i b臋dzie chcia艂 to zrobi膰. Niestety, coraz cz臋艣ciej klient ma w zak艂adzie optycznym do czynienia nie z optykiem, ale ze sprzedawc膮, kt贸ry cz臋sto ma blade poj臋cie o korekcji okularowej. Og贸lnie, optycy nie lubi膮 si臋 wypowiada膰 na temat prac innych optyk贸w. Nadto, zawsze istnieje ryzyko nieobiektywnej oceny. Dlatego najlepiej zawsze uda膰 si臋 do optyka, kt贸ry wykona艂 okulary, przedstawi膰 problem i poprosi膰 o jego rozwi膮zanie. Przesuni臋cie okular贸w nie powoduje widocznych zmian ostro艣ci, a wi臋c mo偶na uzna膰, 偶e aberracja chromatyczna ma pomijalny wp艂yw na pogorszenie ostro艣ci. Raczej wynika ono z niedok艂adno艣ci centrowania i by膰 mo偶e optyk 艂atwo, koryguj膮c k膮ty pochylenia i wygi臋cia oprawy, wyeliminuje ten problem.
I to by by艂o na tyle tych teoretycznych rozwa偶a艅. Jak jest naprawd臋 i co zrobi膰 mo偶na powiedzie膰 tylko maj膮c okulary w r臋ce i ich u偶ytkownika przed sob膮. Mam nadziej臋, 偶e tych kilka uwag przyda si臋, je偶eli nie teraz, to na przysz艂o艣膰.
Na koniec jedna uwaga. Dla kr贸tkowidza, do pracy z monitorem korzystniejsze jest u偶ywanie okular贸w, cho膰 z pewno艣ci膮 mniej wygodne. Przy pracy z bliska, w okularach potrzebny jest mniejszy wysi艂ek akomodacyjny, ni偶 w soczewkach kontaktowych. Przy wielu godzinach pracy z komputerem mo偶e to mie膰 znaczenie dla odczuwanego zm臋czenia, a tym samym jako艣ci i wydajno艣ci pracy.

Re: Nowe okulary - szk艂a asferyczne

PostNapisane: 26 cze 2020, o 08:34
przez Piotrek
Jeszcze raz bardzo dzi臋kuj臋 za wszystkie komentarze, zdaj臋 sobie oczywi艣cie spraw臋 z tego, 偶e najlepiej jest rozwi膮za膰 spraw臋 w punkcie, kt贸ry wykonywa艂 okulary, chcia艂em jednak zdoby膰 jak najwi臋cej informacji zanim udam si臋 tam aby rozmawia膰 o ewentualnych wadach moich okular贸w.

Temu ma s艂u偶y膰 ten drugi proponowany test, kt贸rego wiarygodno艣膰 b臋dzie zale偶na od tego na ile uda si臋 wyeliminowa膰 艣wiat艂o padaj膮ce z boku i ty艂u na wewn臋trzn膮 powierzchni臋 soczewek.

Zakrycie okular贸w z boku nie niweluje za偶贸艂cenia obrazu.

Nie wiem jak du偶a jest oprawka okular贸w, ale przy stosunkowo niedu偶ej, z pewno艣ci膮 korzystniej by艂oby 鈥 zar贸wno pod wzgl臋dem optycznym jak i cenowym 鈥 wybra膰 indeks 1,6 i by膰 mo偶e o konstrukcji sferycznej, mniej wra偶liwej na ewentualne niedok艂adno艣ci centrowania.

By膰 mo偶e wystarczy艂yby nawet zwyk艂e soczewki w indeksie 1,5. Grubsze, ale noszone tylko w domu, wi臋c grubo艣膰 mo偶e by艂aby do zaakceptowania, bo cena na pewno. W zak艂adzie realizuj膮cym zlecenia na NFZ, takie soczewki, bez pow艂ok, musz膮 by膰 dost臋pne w cenie limitu NFZ, a wi臋c 50 z艂 za par臋.

Do tej pory okulary nosi艂em g艂贸wnie w domu, pomys艂 na nowe by艂 taki aby nosi膰 je r贸wnie偶 w pracy, podczas pracy z komputerem.
Wybra艂em soczewki asferyczne, poniewa偶 przekonano mnie, 偶e jest to du偶o "lepszy" wyb贸r, dodatkowo obraz b臋dzie idealnie ostry niezale偶nie od k膮ta patrzenia przez okulary (przy poprzednich szk艂ach sferycznych rzeczywi艣cie mia艂em ten problem, 偶e najostrzejszy obraz by艂 podczas patrzenia na wprost). Tym bardziej by艂em zaskoczony, 偶e przy nowych okularach zniekszta艂cenia s膮 jeszcze wi臋ksze i to podczas patrzenia w艂a艣nie na wprost. Powiedzmy, 偶e przysta艂em na argument, 偶e oko musi przyzwyczai膰 si臋 do nowych okular贸w ale g艂贸wnie aby da膰 sobie czas na sprawdzenie, ni偶 wierz膮c, 偶e w tym przypadku cokolwiek ulegnie zmianie.

Jeszcze raz dzi臋kuj臋 za wszystkie sugestie, mam wielk膮 nadziej臋, 偶e uda mi si臋 rozwi膮za膰 spraw臋 u optyka.

Re: Nowe okulary - szk艂a asferyczne

PostNapisane: 26 cze 2020, o 10:30
przez zero
Zakrycie okular贸w z boku nie niweluje za偶贸艂cenia obrazu.

To oznacza, 偶e rzeczywi艣cie jest znacz膮ca redukcja 艣wiat艂a niebieskiego. Czy to dobrze, czy 藕le? Ostatnio uwa偶a si臋, 偶e dobrze.
Teraz ju偶 Pan wie, 偶e wyb贸r asferycznych to niekoniecznie dobry wyb贸r. Konstrukcj臋 asferyczn膮 wprowadzono, aby uzyska膰 cie艅sze soczewki przy zachowaniu dobrych w艂a艣ciwo艣ci soczewki sferycznej. Odczuwane odwzorowanie w obszarach bocznych zale偶y od mocy soczewki, konstrukcji i rodzaju materia艂u oraz poprawno艣ci monta偶u, szczeg贸lnie wa偶nej dla konstrukcji asferycznych. Konstrukcja asferyczna mo偶e by膰 lepsza, ale mo偶e by膰 gorsza, w tym r贸wnie偶 ta najnowsza, w tzw. technologii free-form. Wszystko zale偶y od tego jakie za艂o偶enia przyj膮艂 projektant konstrukcji. Bywa, 偶e w pogoni za redukcj膮 grubo艣ci mniejsz膮 uwag臋 przywi膮zuje si臋 do jako艣ci odwzorowania obrazu. Natomiast nawet najlepsza konstrukcja nie wyeliminuje niekorzystnych efekt贸w aberracji chromatycznej, kt贸re wynikaj膮 z w艂a艣ciwo艣ci materia艂u i s膮 tym wi臋ksze, im wy偶sze s膮 indeks materia艂u i moc soczewki. Oferuj膮c soczewki asferyczne i wysokoindeksowe optyk powinien zaproponowa膰 optymaln膮 soczewk臋 zar贸wno pod wzgl臋dem grubo艣ci, czy ceny, jak i konstrukcji dost臋pnych na rynku, ale鈥.. musia艂by zna膰 konstrukcje soczewek r贸偶nych firm. Tymczasem pytanie o konstrukcj臋 i r贸偶nice w艂a艣ciwo艣ci pozaosiowych, w wi臋kszo艣ci wypadk贸w z pewno艣ci膮 wprowadzi pytanego w os艂upienie. Ja na takie pytanie w odniesieniu do soczewek jednoogniskowych spotka艂em si臋 z pytaj膮c膮 odpowiedzi膮: a co to jest konstrukcja soczewki?
Prawdopodobnie optyk rozwi膮偶e problem i te teoretyczne rozwa偶ania nie b臋d膮 potrzebne. Przeci臋tny u偶ytkownik okular贸w chce dobrze widzie膰 i tylko tyle go interesuje, ale mo偶e te uwagi w przysz艂o艣ci u艂atwi膮 Panu rozmow臋, odfiltrowanie marketingowego szumu i wyb贸r najkorzystniejszego dla Pana rozwi膮zania.
Pozdrawiam.