ciśnienie w oku

Jaskra, Zaćma, porady okulistów.

Re: ciśnienie w oku

Postprzez MARK » 25 sty 2012, o 09:58

Raczej nie wszystkie wykonują gabinety, bo ja upomniałem się o zbadanie ciśnienia.Tylko Pani Doktor stwierdziła,że w moim przypadku nie koniecznie ,bo nie widzi w oku nic niepokojącego.Rzeczywiście jak się okazało po zmierzeniu,ciśnienie było ok.
MARK
 
Posty: 294
Dołączył(a): 15 mar 2011, o 09:15

Re: ciśnienie w oku

Postprzez LEMUR » 25 sty 2012, o 16:42

Tak naprawde aby moc mowic o cisnieniu srodgalkowym nalezaloby jeszcze wykonac pachymetrie - CCT - pomiar grubosci rogowki - jezeli ktos ma grubsza rogowke, cisnienie bedzie wyzsze. Warto wiec wykonac i to badanie
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: ciśnienie w oku

Postprzez margeritta » 25 sty 2012, o 17:47

O rany,ale to wszystko skomplikowane,ale chciał nie chciał muszę się wybrać,zobaczymy jaki będzie efekt,generalnie przeraża mnie sama myśl,że będzie robił coś z moimi oczami ale obawiam się,że nie mam większego wyboru. Dziękuje za wszelkie informacje. Pozdrawiam!
margeritta
 
Posty: 96
Dołączył(a): 29 lip 2011, o 12:52

Re: ciśnienie w oku

Postprzez MARK » 26 sty 2012, o 10:01

Mam pytanko odnośnie grubości tej rogówki?Czy to możemy przyjąć jako wadę oka?czy każdy z nas ma inną tą grubość i od czego to zależy?Czy też s
MARK
 
Posty: 294
Dołączył(a): 15 mar 2011, o 09:15

Re: ciśnienie w oku

Postprzez optyczka OLA » 26 sty 2012, o 20:45

Krzywizna (wypukłość) rogówki jest jedną z przyczyn wad wzroku. Aby ją ocenić wykonuje się badanie zarówno ogólnie dostępnym przyrządem optycznym (oftalmometr Javala, krążki Placido) Stożek rogówki rośnie, ale zazwyczaj bardzo powoli. Może też zatrzymać się na dowolnym etapie: zarówno umiarkowanym, jak i poważnym. Gdy choroba postępuje, dochodzi do coraz mocniejszego wybrzuszenia rogówki. Tym samym staje się ona coraz cieńsza, osiąga przy tym nieregularny kształt a czasem nawet mogą powstawać na niej blizny.
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Re: ciśnienie w oku

Postprzez LEMUR » 26 sty 2012, o 20:58

MARK napisał(a):Czy to możemy przyjąć jako wadę oka? czy każdy z nas ma inną tą grubość

dokladnie tak. Przyjac nalezy, ze jest to osobnicze. Dlatego grubosc rogowki moze "zawyzac" lub "zanizac" wartosc cisnienia a sam pomiar cisnienia bedzie jej gruboscia obarczony. Dlatego warto zrobic sobie badanie grubosci rogowki
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: ciśnienie w oku

Postprzez MARK » 31 sty 2012, o 17:21

Dziękuje za poradę,teraz wiem o co zapytać okulistę jak będę na badaniu okulistycznym.
MARK
 
Posty: 294
Dołączył(a): 15 mar 2011, o 09:15

Re: ciśnienie w oku

Postprzez mati-wawa » 16 lut 2012, o 12:30

Witam
Ja spotkalem sie ostatnio u okulisty z sytuacja że zmierzono pacjentowi cisnienie tonometrem bezdotykowym i bylo bardzo wysokie, ale pan doktor zmierzyl jeszcze dodatkowo tonometrem recznym i wyszlo w normie. Jaki z tego moral ? Mimo wszystko ze swiat jest na wysokim poziomie zkomputeryzowany nie zastapi sie starych sprawdzonych metod ;)
mati-wawa
 
Posty: 55
Dołączył(a): 2 lis 2011, o 22:11

Re: ciśnienie w oku

Postprzez Wiktoria M » 20 lut 2012, o 09:07

optyczka OLA napisał(a):Margeritta owszem teraz można wykonać to badanie ciśnienia tonometrem automatycznym, bezkontaktowym. Zaletą tego urządzenia jest fakt, iż nie wymaga bezpośredniego kontaktu z rogówką, a więc nie potrzeba znieczulać rogówki. Polega ona na rejstracji przez przyrząd uginania się rogówki pod wpływem podmuchu powietrza i przeliczanie tych parametrów na odpowiadające im wartości ciśnienia wewnatrzgałkowego. Świetne urządzenie ale niestety mało dokładne.



Jeśli działanie tego tonometru polega na komputerowej analizie wielkości odkształcenia rogówki po uderzeniu jej strumieniem powietrza to chyba nie wystarczy jeden taki "podmuch"??? Aby wynik był dokładny powinien być raczej kilkakrotnie powtarzany?
Wiktoria M
 
Posty: 44
Dołączył(a): 1 sie 2011, o 09:18

Re: ciśnienie w oku

Postprzez optyczka OLA » 20 lut 2012, o 10:48

Wiktorio masz racje takie badanie najlepiej by było robić przez cały dzień i co dwie godziny ,wtedy można dokładnie obserwować skoki ciśnienia.Przeważnie na badaniu okulistycznym jest robione tylko raz.
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wady wzroku i choroby oczu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość