badanie z zakrapianiem czy bez?

Jaskra, Zaćma, porady okulistów.

badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez peggy » 7 maja 2012, o 23:14

Okulary noszę już od ok. 10 lat. Kiedyś na badaniach nigdy nie miałam zakrapianych oczu Tropicamidum, a okulary były zawsze dobrze dobrane.
Ostatnio przeszłam 2 badania, w tym jedno z zakrapianiem i mam 2 różne recepty.
Zastanawiam się jakie są wytyczne względem badań pod tym kątem?
peggy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 27 kwi 2012, o 16:27

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez visionnata » 8 maja 2012, o 16:34

Wiesz,zastanawiające jest to,że masz dwie recepty,a każda z nich ma inne wartości. Dzisiaj w moim zakładzie pani doktor zapuszczała krople dziewczynce w wieku 14 lat,która okulary nosi od dziecka(dotychczas jej wada była w miarę ustabilizowana) i zasugerowała swoją decyzję tym,że po badaniu komputerowym wyszła bardzo duża różnica pomiędzy poprzednimi mocami,a obecnym wynikiem. Wynik po zapuszczeniu kropli był zupełnie odmienny od tego wcześniejszego,prawdopodobnie wada będzie większa o 0.25 dptr. może czasami warto przez to przejść aby później mieć pewność,że wszystko zostało wykonane poprawnie!
Avatar użytkownika
visionnata
 
Posty: 239
Dołączył(a): 28 sty 2011, o 10:25

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez peggy » 8 maja 2012, o 22:35

Nie jest dziwne, że recepty się różnią, skoro jedno badanie jest wykonywane z porażeniem funkcji akomodacji a drugie bez.
Wiem, że u małoletnich do ok 16 roku życia zakrapia się oczy. Ale ja jestem jednak sporo starsza dlatego pytam o wytyczne "naukowe".
peggy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 27 kwi 2012, o 16:27

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez dzika » 9 maja 2012, o 11:45

Dobre pytanie ,co do kropli-czyli każde badanie musi być wykonane "z",bo inaczej wynik jest oszukany?
dzika
 
Posty: 534
Dołączył(a): 11 sty 2011, o 17:08

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez LEMUR » 9 maja 2012, o 14:15

dzika napisał(a):Dobre pytanie ,co do kropli-czyli każde badanie musi być wykonane "z",bo inaczej wynik jest oszukany?


Nie! W przypadku osob "doroslych" nie ma potrzeby zakrapiania oczu. A z autorefraktometrem (komputerowe badanie) dalbym sobie spokoj - to tylko "narzedzie pomocnicze" a wynik ostateczny bardzo czesto rozni sie jak opisane dwie recepty.

Z kropieniem tez sa czasami problemy, gdyz znajdzie sie grupa "specjalistow" ktora kropi bez sprawdzenia kata przesacza!!!
I opinie beda takie, czesc bedzie mowila ze tylko z kroplami, czesc bedzie mowic bez, druga z kroplami... zarowno okulisci i optometrysci.
Podobnie mozna dyskutowac nad tzw "pelna korekcja" jedni dalej uwazaja ze nie nalezy korygowac optymalnie, w pelni krotkowzrocznosci, a pewna grupa - pomimo wynikow badan - dalej tkwi w stwierdzeniu "leniwego oka, i oko musi pracowac" ;)
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez niki » 9 maja 2012, o 16:26

Lemur ma rację, ile specjalistów, tyle szkół. Ja radziłabym przede wszystkim przyłożyć się do badania pacjentowi. Czy to z kroplami, czy bez, najważniejsza w kwestii doboru szkieł jest decyzja pacjenta. Jesteś w małym gabinecie, nie jesteś pewien szkieł, wstań, zerknij przez okno w oprawach próbnych. Będzie łatwiej podjąć decyzję.
niki
 
Posty: 410
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 11:46

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez peggy » 9 maja 2012, o 19:47

Dziękuję Lemur za odpowiedź. Też mi się wydawało, że zakrapianie nie jest konieczne. W końcu, jak potem noszę okulary to nie porażam sobie akomodacji każdego dnia przed ich założeniem ;-) Obydwa badania były tzw. pełne, nie tylko komputerowe a do zrealizowania dałam receptę "bez zakrapiania".
peggy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 27 kwi 2012, o 16:27

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez dzika » 10 maja 2012, o 11:10

Faktycznie każdy ma inną szkołę i inaczej mówi i bada.Myślę że każdy okulista też wykonuje badanie po swojemu.
dzika
 
Posty: 534
Dołączył(a): 11 sty 2011, o 17:08

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez A.M. » 10 maja 2012, o 16:51

Moja znajoma okulistka robi tak, że do badania zakrapla oczy dzieciom. Dorosłym zakrapla już po dobraniu szkieł aby zbadać dno oka.
A.M.
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 gru 2010, o 13:53

Re: badanie z zakrapianiem czy bez?

Postprzez J.M. » 11 maja 2012, o 12:23

U mnie za każdym razem okulistka, do której chodzę,zaklapla oczy.Tylko raz to robi i każe 15 minut odczekać.
J.M.
 
Posty: 267
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 10:35

Następna strona

Powrót do Wady wzroku i choroby oczu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości