badanie Pola Widzenia

Jaskra, Zaćma, porady okulistów.

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez IGOR » 14 sty 2013, o 11:50

Na czym ma polegać ta współpraca z badającym? tylko na zastosowaniu się do wstepnych wskazówek czy badajacy w trakcie badania jakoś "kieruje" pacjentem?
IGOR
 
Posty: 119
Dołączył(a): 31 sie 2011, o 10:04

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez martula » 14 sty 2013, o 12:00

Jesli chodzi o opinie pacjentów to jak zawsze są zróżnicowane , ale dużo osób nie lubi tego badania moja koleżanka powiedziała że ona już by nie poszła na pole widzenia , choć miała robione tylko raz ale z tego co mówiła to nie siedziała tylko stała przy takim urządzeniu i oczy mało nie wyskoczyły jej z orbit:)wyszła strasznie umęczona...
martula
 
Posty: 122
Dołączył(a): 30 paź 2012, o 14:12

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez LEMUR » 14 sty 2013, o 13:29

IGOR napisał(a):Na czym ma polegać ta współpraca z badającym? tylko na zastosowaniu się do wstepnych wskazówek czy badajacy w trakcie badania jakoś "kieruje" pacjentem?

wszystko zostalo juz napisane
Badany jednoocznie patrzy na punkt fiksacji, gdy zobaczy w polu widzenia swiecacy punkt naciska przycisk. Badanie jest o tyle "wyczerpujace" gdyz wymaga ciaglego skupienia wzroku na centralnym punkcie. Nastepnie to samo wykonuje sie dla drugiego oka.
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez Lavelia » 14 sty 2013, o 16:41

IGOR napisał(a):Na czym ma polegać ta współpraca z badającym? tylko na zastosowaniu się do wstepnych wskazówek czy badajacy w trakcie badania jakoś "kieruje" pacjentem?


Zależy jaką metodą będziesz miał wykonane pole widzenia. Pierwsze to siedzisz obok takiej półkuli i wymaga to współpracy z badającym. Pani jeździ po półkuli takim punkcikiem i pyta np. kiedy znowu się pojawi, a kiedy zniknie. Drugie to jak inni już opisywali masz w ręku przycisk i gdy zauważysz punkt to przyciskasz. W tym przypadku stosujesz się tylko do wskazówek. Czasami punkcik przez dłuższy czas się nie pojawiał i to mnie troszkę martwiło, ale jak się okazało to było normalne. Obydwa badania wykonywane są osobno dla każdego oka i musisz patrzeć cały czas w centralny punkt.
Lavelia
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 gru 2012, o 15:47

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez IGOR » 15 sty 2013, o 10:43

przepraszam za nieprecyzyjne zadawanie pytań, owszem badanie to zostało juz bardzo bardzo szczegółowo opisane i bardzo dziękuję za te posty. Jeśli pozwolicie troche sie wytłumaczę bo nie chciałem by zabrzmiało, że wkoło pytam o to samo, albo ze mam problemy ze zrozumieniem- Po prostu chciałem zapytać, czy współpraca ma polegać na tym że badający cały czas obserwuje oko pacjenta i jakoś nakierowuje na właściwe patrzenie przez cały czas badania czy raczej pacjent jest pozostawiony sam sobie tylko z wytycznymi lekarskimi? Pytanie zadałem tak jak zadałem- nieprecyzyjnie- prosze juz się nie denerwować. Jeszcze raz dziękuję za szczegółowe informacje.
IGOR
 
Posty: 119
Dołączył(a): 31 sie 2011, o 10:04

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez Lavelia » 15 sty 2013, o 18:42

Gdy będziesz miał robione badanie pola widzenia z tą półkulą, to badający cały czas obserwuje oko pacjenta i zadaje pytania (ma również kartkę na stoliku i tam wszystko zaznacza). Jeśli z tym przyciskiem to najpierw mi wszystko wytłumaczyła i tak sobie siedziałam, patrzałam i przyciskałam. Jedynie parę razy podeszła do mnie zobaczyć czy patrzę w centralny punkt (no i oczywiście za każdym razem upominała mnie, bo ja po prostu nie mogłam wytrzymać i musiałam śledzić tą kropkę ;)). Przed badaniem pola widzenia z tym przyciskaniem badająca powiedziała mi, żebym mrugała powoli i spokojnie. I tu moje pytanie z czystej ciekawości: dlaczego powoli i spokojnie? Proszę o odpowiedź :)
Lavelia
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 gru 2012, o 15:47

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez IGOR » 16 sty 2013, o 13:07

Zeby zachowanie oka było jak najbardziej naturalne? i tym samym wynik badania poprawny?

bardzo Ci dziękuje za takszczegółowa odpowiedz- już wiem wszystko- dziekuję
IGOR
 
Posty: 119
Dołączył(a): 31 sie 2011, o 10:04

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez Piotr » 9 wrz 2013, o 10:14

Mój znajomy musiał zrobić badanie Pola widzenia do dokumentów do prawa jazdy- ja nie- czy koniecznośc wykonania tego badania zalezy od wady czy od lekarza wypisujacego dokumenty?
Piotr
 
Posty: 343
Dołączył(a): 23 maja 2011, o 10:53

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez wCzteryOczy » 9 wrz 2013, o 11:27

Od lekarza, badanie pola widzenia nie wykonuje się od tak sobie, tylko przy podejrzeniu np. jaskry.
wCzteryOczy
 
Posty: 310
Dołączył(a): 7 sie 2012, o 14:15

Re: badanie Pola Widzenia

Postprzez niki » 16 wrz 2013, o 13:57

Na pewno było jakieś wskazanie żeby zrobić to badanie. Zwykle nie wykonuje się do prawa jazdy tego badania.
niki
 
Posty: 410
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 11:46

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wady wzroku i choroby oczu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron