recepta

Jaskra, Zaćma, porady okulistów.

recepta

Postprzez Piotr » 11 mar 2013, o 11:13

Witam, chciałbym zapytać jak sprawa wygląda z receptami na leki jeśli chodzi o okulistykę.
Czy jesli lekarz okulista w prywatnym gabinecie wypisze recetpę i zaświadczenie dla lekarza ogólnego z informacją o badaniu i zaleceniach to czy lekarz rodzinny może wypisać receptę ? czy wtedy lek będzie refundowany czy niekoniecznie? co jest wskaźnikiem przy uznawaniu refundacji ( nie wiem czy tyo poprawne pytanie, ale mam nadzieje, ze zrozumiecie o co pytam)?
Piotr
 
Posty: 343
Dołączył(a): 23 maja 2011, o 10:53

Re: recepta

Postprzez LEMUR » 11 mar 2013, o 12:50

jezeli okulista wypisze recepte - to mozesz ja juz zrealizowac w aptece wykupujac lek - nie ma potrzeby wypisywania podwojnej recepty.
czyli jezeli wymagane jest leczenie lekami, i jest wymagane - to okulista przepisze, jezeli nie - to nie, wiec po co pozniej isc do ogolnego po cos co nie jest zalecane?
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: recepta

Postprzez dzidzia_85 » 11 mar 2013, o 15:45

Jeśli chodzi o refundację leku, to lekarz z prywatnego gabinetu może wypisać receptę na lek refundowany ale pod warunkiem, że sam lekarz ma podpisaną umowę z NFZ czyli jest uprawniony do wypisywania recept na leki refundowane.
dzidzia_85
 
Posty: 116
Dołączył(a): 22 lut 2013, o 10:52

Re: recepta

Postprzez Piotr » 13 mar 2013, o 11:18

Nie chodziło mi o podwojenie recepty, tylko o to czy ten sam lek można wykupić taniej. Sądziłem, że recepta była wypisana bez refundacji dlatego, że badanie było w prywatnym gabinecie, ale wychodzi na to, że albo lek nie podlega refundacji, albo okulista nie ma podpisanej z NFZ umowy...
- dzięki za wyjaśnienie.
Piotr
 
Posty: 343
Dołączył(a): 23 maja 2011, o 10:53

Re: recepta

Postprzez dzidzia_85 » 13 mar 2013, o 12:40

Zawsze można się spytać lekarza przy wypisywaniu recepty czy lek jest refundowany i czy lekarz ma umowę z NFZ. obecnie jest mały odsetek lekarzy bez umowy. I nie każdy lekarz internista może się zgodzić na przepisanie recepty okulistycznej (decyzja lekarza). Najlepiej mieć wtedy zaświadczenie od okulisty co do stosowanych leków.
dzidzia_85
 
Posty: 116
Dołączył(a): 22 lut 2013, o 10:52

Re: recepta

Postprzez Nela » 15 mar 2013, o 10:23

Dobry pomysł z takim zaświadczeniem, szczególnie w przypadku przewlekłej choroby, wtedy okulista nie musi wypisywać leków do nastepnej kontroli tylko można sie ubiegac o recepty u swojego lekarza na bieżąco. Łatwiej wydać pieniadze w odstepach czasowych niż wykupowac leczenie z góry na powiedzmy 3 miesiące lub pół roku.

Dobry pomysł pod warunkiem, że pacjent będzie pilnował czasu kontroli okulistycznych!!!
Nela
 
Posty: 451
Dołączył(a): 10 sie 2011, o 08:13

Re: recepta

Postprzez melisa » 15 mar 2013, o 14:46

A czy każdy specjalista może wypisać takie zaświadczenie dla lekara rodzinnego?
melisa
 
Posty: 90
Dołączył(a): 7 lis 2012, o 16:32

Re: recepta

Postprzez wCzteryOczy » 16 mar 2013, o 10:42

Hmmm to chyba nie jest ustalone odgórnie, dobra wolna lekarza rodzinnego. Kwestia tego, że internista (tzn tak mi się wydaje) nie może wypisywać leków specjalistycznych ze zniżką.
wCzteryOczy
 
Posty: 310
Dołączył(a): 7 sie 2012, o 14:15

Re: recepta

Postprzez fajna-brunetka » 18 mar 2013, o 12:42

Pomijając kwestie refundacji a skupiajac sie na wypisywaniu recept to moje dziecko miało kiedyś wypisane leki od Pani alergolog ( wizyta prywatna), nie brałam, żadnego zaświadczenia, ale później kiedy był okres wzmożonego nasilenia alergenów prosiłam w przychodni o wypisanie recepty na leki i nie miałam z tym problemów. Może to nieadekwatne nawiązanie, bo internista czy pediatra również może wydać receptę na skutki alergii, ale fakty są takie, że czasem otrzymujemy pomoc od lekarza rodzinnego.
fajna-brunetka
 
Posty: 602
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 16:49

Re: recepta

Postprzez dzidzia_85 » 18 mar 2013, o 13:09

Owszem, jest możliwość wypisania recepty bez konsultacji ale pod warunkiem, że jest to ciągłość w leczeniu i ostatnia wizyta była w przeciągu 3 m-cy (odpowiednie ustawy/rozporządzenia). Natomiast jeśli ma chorobę przewlekłą (cukrzyca, endokrynologiczne itd) to internista może wypisać receptę na podstawie zaświadczenia od lekarza prowadzącego (specjalisty) i to z refundacją. Wtedy też gabinet lekarski czy też przychodnia musi mieć chociażby kopię tego zaświadczenia z adnotacją o zgodności z oryginałem. A czy lekarz wypisze to już jest jego decyzja. Jest też grupa leków, którą lekarze rodzinni mogą wypisać bez zaświadczenia ale tych leków nie jest za dużo.
dzidzia_85
 
Posty: 116
Dołączył(a): 22 lut 2013, o 10:52

Następna strona

Powrót do Wady wzroku i choroby oczu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości