Budowa oka - jakie znaczenie odgrywa w funkcjonowaniu narz膮du wzroku? Za co odpowiedzialne s膮 rog贸wka, soczewka, t臋cz贸wka...
Cofnijmy si臋 o 800mln.lat wstecz aby zrozumie膰 dlaczego jedna ma艂a kom贸rka, kt贸ra by艂a wra偶liwa na 艣wiat艂o (rozr贸偶nia艂a jasno艣膰 od ciemno艣ci) by艂a 藕r贸d艂em powstania narz膮du wzroku w kt贸ry wyposa偶one s膮 cz艂owiek i wszystkie inne istoty 偶ywe, kt贸re dzi臋ki ci膮g艂emu procesowi , polegaj膮cemu na stopniowych zmianach cech wypracowa艂y sobie metod臋 widzenia dostosowan膮 indywidualnie do sposobu 偶ycia swojego gatunku.
Istoty mi臋so偶erne (w tym cz艂owiek) maj膮 oczy osadzone z przodu aby zapewni膰 widzenie tr贸jwymiarowe. Dlaczego? poniewa偶 daje mo偶liwo艣膰 w艂a艣ciwej oceny odleg艂o艣ci od przedmiot贸w, oraz do ofiary co decyduj臋 o przetrwaniu gatunku. Ewolucja narz膮du wzroku cz艂owieka nie r贸偶ni si臋 od innych ssak贸w l膮dowych. Natomiast stworzenia ro艣lino偶erne oczy maj膮 osadzone po bokach co w efekcie daje szerokie pole widzenia u艂atwiaj膮c wczesne dostrze偶enie drapie偶nika, obron臋 czy te偶 ucieczk臋.
Tak wi臋c reasumuj膮c narz膮d wzroku ma istotne znaczenie w ewolucji, dzi臋ki niemu postrzegamy 艣wiat w spos贸b rzeczywisty, nawi膮zujemy kontakt z innymi lud藕mi, przekazujemy informacj臋 oraz je odbieramy (a偶 99% informacji kt贸re odbiera nasz m贸zg pochodz膮 w艂a艣nie z narz膮du wzroku), on sprawia 偶e czujemy si臋 bezpieczni a i dzi臋ki obserwacji otoczenia pozwala w por臋 odpowiednio zareagowa膰 na to co si臋 wok贸艂 nas aktualnie dzieje. Czy mo偶liwe by艂aby ewolucja bez niego?
- budowa_oka.jpg (33.53 KiB) Przegl膮dane 8551 razy
Rog贸wka- wraz z tward贸wk膮 stanowi sztywny ale elastyczny szkielet ga艂ki ocznej, jest prze藕roczysta, nie jest unaczyniona poniewa偶 uniemo偶liwi艂oby to jej przezierno艣膰 za to posiada du偶o zako艅cze艅 nerwowych. Nab艂onek rog贸wki od偶ywiany przez 艂zy szybko si臋 dzieli i 艂atwo regeneruje. Rog贸wka silnie skupia promienie 艣wietlne, bardziej ni偶 soczewka.
Soczewka - Narz膮d ogniskuj膮cy promienie 艣wietlne tak, by tworzy艂y obraz odwr贸cony na siatk贸wce. Soczewka musi zmieni膰 swoj膮 krzywizn臋 po to, aby dok艂adnie zogniskowa膰 obiekt, kt贸ry jest odwzorowaniem na siatk贸wce. Jej podstawowe zadanie to umo偶liwienie ostrego widzenia obiekt贸w po艂o偶onych w r贸偶nej odleg艂o艣ci,soczewka z uwagi na to 偶e jest elastyczna zmienia swoj膮 krzywizn臋 a w rezultacie zdolno艣膰 ogniskowania.
Ciecz wodnista - p艂yn zawarty w przedniej komorze oka, mi臋dzy rog贸wk膮, t臋cz贸wk膮 a soczewk膮. Jej g艂贸wnym zadaniem jest utrzymanie wewn臋trznego ci艣nienia oka na odpowiednim poziomie oraz wspomaganie od偶ywiania rog贸wki i soczewki.
T臋cz贸wka - umiejscowiona zaraz za rog贸wk膮 i przed soczewk膮 nieprze藕roczysta b艂ona w centralnej cz臋艣ci wyposa偶ona w otw贸r - 藕renice, kt贸ra dzia艂a jak przes艂ona. G艂贸wnym jej zadaniem jest dozowanie 艣wiat艂a kt贸re wpada do oka.
B艂ona naczyniowa oka -(jagod贸wka) odpowiada za zmniejszanie si臋 i rozszerzanie 藕renicy, przez co mniej lub wi臋cej 艣wiat艂a dociera do oka. W momencie kiedy 藕renica zw臋偶a si臋 widzenie jest wyra藕niejsze a zniekszta艂cenia na obrze偶ach s膮 zminimalizowane. Natomiast, gdy 藕renica si臋 rozszerza, ostro艣膰 wzroku zmniejsza si臋.
Cia艂o szkliste - wype艂nia tyln膮 cz臋艣膰 oka, nadaje mu kszta艂t oraz spe艂nia funkcj臋 mechaniczn膮, utrzymuj膮c przyleganie siatk贸wki, chroni膮 j膮. Cia艂o szkliste nie regeneruj臋 si臋.
Siatk贸wka - to wra偶liwa b艂ona, przypominaj膮ca b艂on臋 fotograficzn膮, odbiera bod藕ce wzrokowe. Kiedy wyostrzony obraz pada na siatk贸wk臋, zachodzi szereg proces贸w, w wyniku kt贸rych, poprzez nerw wzrokowy, dana informacja dociera do cz臋艣ci wzrokowej kory m贸zgowej, gdzie jest korygowana i przetwarzana.
Podsumujmy: cdn.