przez Justin » 3 kwi 2011, o 12:53
Witam
Objawy niedrożności kanalików łzowych pojawiają się zwykle w ciągu kilku dni lub tygodni po porodzie i nasilają się w czasie zakażenia dróg oddechowych lub pod wpływem zimna lub wiatru. Najczęstszym objawem jest:
- łzawienie,
- gromadzenie się wydzieliny śluzowo-ropnej w kąciku oka.
U niemowląt pierwszym objawem jest często zapalenie spojówek z dużą ilością wydzieliny ropnej. Wymaga to zawsze konsultacji lekarskiej, początkowo pediatry, który zaleci odpowiednie postępowanie, lecz jeśli objawy nasilają się lub nawracają, konieczna jest wizyta u okulisty.
U niemowląt z zamkniętym przewodem nosowo-łzowym przeważnie dochodzi do samoistnego udrożnienia w wieku od 6 miesiąca do 1 roku życia, aby to przyspieszyć możemy zastosować:
-leczenie nieinwazyjne polega na stosowaniu masażu poprzez naciskanie punktowe na kanalik łzowy z równoczesnym masowaniem tej okolicy w kierunku skrzydełka noska. Kanalik Znajduje się z boku nosa, zaraz przy kąciku oka. Ważne jest, żeby było to naciskanie (chodzi o wytworzenie podciśnienia, które przerwie zatykającą błonkę). Masowanie powinno się wykonywać minimum 2-3 razy dziennie, najlepiej przy karmieniu. Pamiętajmy jednak, że jeżeli to ma pomóc to nie ma to być głaskanie tylko naciskanie (oczywiście z wyczuciem) wraz z oczyszczaniem brzegu powiek solą fizjologiczną.
-leczenie farmakologiczneto w przypadku infekcji antybiotyki, ale takie, które przepisze nam na receptę pediatra, odpowiedni dla wieku, wagi i w leczniczej, ale nieszkodliwej dla malca dawce. Antybiotyk ten zastosujemy w postaci kropli do oczu lub nosa w zależności od umiejscowienia infekcji. W razie potrzeby zastosujemy zawiesinę, syrop, a w ostateczności zastrzyki.
W większości przypadków po takim postępowaniu objawy ustępują do końca 1 roku życia, a nawet wcześniej.
Przy braku poprawy i nasilających się dolegliwościach konieczne może być udrażnianie dróg łzowych: wprowadzanie sondy, przepłukiwanie kanalika nosowo-łzowego.Jest ono konieczne u dzieci, jeżeli do 6 miesiąca a nawet do pierwszego roku życia malucha nie doszło do samoistnego udrożnienia. U dzieci w tym wieku i starszych, ze względu na ich dużą ruchliwość, wykonuje się ten zabieg w krótkotrwałej narkozie. U młodszych dzieci i dorosłych wystarczające jest miejscowe znieczulenie kroplami. Zabieg nie trwa zbyt długo, nie jest potrzebna hospitalizacja dziecka.Dzieci płaczą, owszem, ale płacz wynika bardziej ze strachu i dyskomfortu bo dziecko jest przytrzymywane i drażni je światło lampy świecącej do oka, jednak jest to chwila i później w ramionach mamy maluszki znowu czują się bezpiecznie i szybko zapominają o całym zdarzeniu. Analizując sytuację naszego malca należy zadbać nie tylko o jego ochronę przed bólem, stresem, ale także o komfort rozwoju psychofizycznego, dlatego skutecznie usuwajmy przeszkody, jakie stawia nam natura. Fachowa pomoc medyczna pomoże „zachować” malca w zdrowiu, a jego rodziców w spokoju i poczuciu, że zapewniają dziecku prawidłowy rozwój i wzrastanie w dorosłe życie
Jeżeli i takie postępowanie nie przynosi poprawy, konieczne może być wprowadzenie na stałe delikatnej rureczki do dróg łzowych lub leczenie operacyjne. O tym zawsze decyduje lekarz okulista po dokładnej ocenie pacjenta, bo ważny jest powód niedrożności by ustalić skuteczne leczenie.
Drogie Mamy to częsta przypadłość u naszych maluszków i jak widzicie jest kilka sposobów na radzenie sobie z tym, głowy do góry !!! Pozdrawiam.