Budowa oka - jakie znaczenie odgrywa w funkcjonowaniu narządu wzroku? Za co odpowiedzialne są rogówka, soczewka, tęczówka...
Cofnijmy się o 800mln.lat wstecz aby zrozumieć dlaczego jedna mała komórka, która była wrażliwa na światło (rozróżniała jasność od ciemności) była źródłem powstania narządu wzroku w który wyposażone są człowiek i wszystkie inne istoty żywe, które dzięki ciągłemu procesowi , polegającemu na stopniowych zmianach cech wypracowały sobie metodę widzenia dostosowaną indywidualnie do sposobu życia swojego gatunku.
Istoty mięsożerne (w tym człowiek) mają oczy osadzone z przodu aby zapewnić widzenie trójwymiarowe. Dlaczego? ponieważ daje możliwość właściwej oceny odległości od przedmiotów, oraz do ofiary co decyduję o przetrwaniu gatunku. Ewolucja narządu wzroku człowieka nie różni się od innych ssaków lądowych. Natomiast stworzenia roślinożerne oczy mają osadzone po bokach co w efekcie daje szerokie pole widzenia ułatwiając wczesne dostrzeżenie drapieżnika, obronę czy też ucieczkę.
Tak więc reasumując narząd wzroku ma istotne znaczenie w ewolucji, dzięki niemu postrzegamy świat w sposób rzeczywisty, nawiązujemy kontakt z innymi ludźmi, przekazujemy informację oraz je odbieramy (aż 99% informacji które odbiera nasz mózg pochodzą właśnie z narządu wzroku), on sprawia że czujemy się bezpieczni a i dzięki obserwacji otoczenia pozwala w porę odpowiednio zareagować na to co się wokół nas aktualnie dzieje. Czy możliwe byłaby ewolucja bez niego?
- budowa_oka.jpg (33.53 KiB) Przeglądane 8459 razy
Rogówka- wraz z twardówką stanowi sztywny ale elastyczny szkielet gałki ocznej, jest przeźroczysta, nie jest unaczyniona ponieważ uniemożliwiłoby to jej przezierność za to posiada dużo zakończeń nerwowych. Nabłonek rogówki odżywiany przez łzy szybko się dzieli i łatwo regeneruje. Rogówka silnie skupia promienie świetlne, bardziej niż soczewka.
Soczewka - Narząd ogniskujący promienie świetlne tak, by tworzyły obraz odwrócony na siatkówce. Soczewka musi zmienić swoją krzywiznę po to, aby dokładnie zogniskować obiekt, który jest odwzorowaniem na siatkówce. Jej podstawowe zadanie to umożliwienie ostrego widzenia obiektów położonych w różnej odległości,soczewka z uwagi na to że jest elastyczna zmienia swoją krzywiznę a w rezultacie zdolność ogniskowania.
Ciecz wodnista - płyn zawarty w przedniej komorze oka, między rogówką, tęczówką a soczewką. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie wewnętrznego ciśnienia oka na odpowiednim poziomie oraz wspomaganie odżywiania rogówki i soczewki.
Tęczówka - umiejscowiona zaraz za rogówką i przed soczewką nieprzeźroczysta błona w centralnej części wyposażona w otwór - źrenice, która działa jak przesłona. Głównym jej zadaniem jest dozowanie światła które wpada do oka.
Błona naczyniowa oka -(jagodówka) odpowiada za zmniejszanie się i rozszerzanie źrenicy, przez co mniej lub więcej światła dociera do oka. W momencie kiedy źrenica zwęża się widzenie jest wyraźniejsze a zniekształcenia na obrzeżach są zminimalizowane. Natomiast, gdy źrenica się rozszerza, ostrość wzroku zmniejsza się.
Ciało szkliste - wypełnia tylną część oka, nadaje mu kształt oraz spełnia funkcję mechaniczną, utrzymując przyleganie siatkówki, chronią ją. Ciało szkliste nie regeneruję się.
Siatkówka - to wrażliwa błona, przypominająca błonę fotograficzną, odbiera bodźce wzrokowe. Kiedy wyostrzony obraz pada na siatkówkę, zachodzi szereg procesów, w wyniku których, poprzez nerw wzrokowy, dana informacja dociera do części wzrokowej kory mózgowej, gdzie jest korygowana i przetwarzana.
Podsumujmy: cdn.