przez Justin » 28 mar 2011, o 12:49
Witam
Powodów nadmiernego łzawienia jest bardzo wiele... Jeśli jednak okulista nie widzi nic niepokojącego może warto udać sie do alergologa...Napisałaś co prawda, że nie jesteś alergiczką, jednak jeśli mamy nieprzerwany kontakt z alergenami objawy alergii nasilają sie z wiekiem. Zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego to przede wszystkim pyły i dymy przemysłowe, toksyczne gazy, ozon, spaliny samochodowe, cząsteczki opon samochodowych, "kwaśne deszcze", lotne substancje chemiczne, metale. Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, poza niektórymi substancjami wymienionymi wyżej dostającymi się z zewnątrz, to głównie substancje drobnocząsteczkowe, radon, formaldehyd, włókna syntetyczne, aerozole, policykliczne węglowodory, substancje organiczne. Jednym z najbardziej szkodliwych czynników, jest dym papierosowy. Substancje te mogą sprzyjać uczuleniu, nasilać objawy alergii poprzez działanie drażniące lub wyzwalać objawy alergii. Silne łzawienie najczęściej idzie w parze z katarem siennym, ale czasami jest oznaką wyłącznie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek. Przez lata, poza pieczeniem i ciągłym strumieniem łez czy puchnięciem powiek, nie daje ono widocznych sygnałów. Dopiero później przeradza się w inny rodzaj uczulenia. Wówczas podrażnieniem spojówek zaczynasz reagować na unoszące się w powietrzu alergeny: pyłki roślin, kurz, sierść, aromatyczne olejki czy chemikalia.
CO ROBIĆ: Kiedy tylko czujesz szczypanie pod powiekami, od razu przemyj oczy przegotowaną wodą, roztworem soli fizjologicznej (jednorazowe ampułki kupisz w aptece) lub sztucznymi łzami. Są jak „nawilżający krem” do oczu, bo nawadniają je i chronią przed wysychaniem. Jeśli mimo płukania podrażnienie nie minie, zgłoś się do okulisty bądź alergologa. Przy silnym zapaleniu spojówek, dopóki w powietrzu unosi się to, co Cię uczula, trzeba zakraplać do oczu leki (m.in. dostępne na receptę, ze sterydami).
a teraz małe zestawienie :
1. łzawienie o charakterze odruchowym
- zwiazane z emocjami (płacz)
- z powodu podrażnienia nerwu węchowego
-spowodowane czynnikami drażniącymi, takimi jak wiatr, kurz, zimno, jaskrawe oświetlenie (łzawienie pełni tu funkcję ochronną)
-towarzyszące infekcjom obejmującym gardło, nos oraz zatoki przynosowe
-spowodowane przez ból każdej części ciała
2.łzawienie objawem choroby oka
-wynikiem wniknięcia ciała obcego (np. ziarenko piasku, opiłek żelaza) do spojówki, pod powiekę, do rogówki,
czy też np. po zadrapaniu rogówki
- spowodowane zawiniętymi lub źle rosnącymi rzęsami, które drażnią spojówkę i rogówkę. (Poprawę przynosi usunięcie źle rosnących rzęs)
-zwiazane z chorobami zapalnymi spojówek, rogówki oraz z owrzodzeniem rogówki
-spowodowane przez infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze
-wynikiem jaskry oraz zapalenia tęczówki i ciałka rzęskowego (choroby te wymagają leczenia specjalistycznego)
3.łzawienie z powodu niedrożności odpływu łez